Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Duka se setká se špitálníky Maltézského řádu

Smyslem každoročních setkání je ohlédnutí za celoroční prací na poli medicínském, sociálním, ale také humanitárním napříč Evropou. Více než 50 delegátů z 24 zemí bude hovořit o svých projektech a zkušenostech při jejich naplňování. Setkání bude předsedat Albrecht von Boeselager, velkošpitálník Maltézského řádu a ministr zdravotnictví, sociálních věcí a mezinárodní spolupráce.

Suverénní řád Maltézských rytířů, který vznikl v 11. století na území křesťanského Jeruzalémského království ve Svaté zemi, má podvojný charakter. Na jednu stranu se jedná o náboženský řád katolické církve a na druhou strany o svrchovaný státní útvar podle mezinárodního práva. Základními principy činnosti řádu jsou pomoc trpícím a ochrana lidské důstojnosti na základě křesťanské solidarity. Svou svrchovanost řád tedy označuje pouze za nástroj své humanitární činnosti ve světě.

Do Prahy přišli první řádoví kněží již v roce 1150. Ve svém působení na území Čech a Moravy se orientoval především na charitativní činnost a např. během první světové války mělo Velkopřevorství české v užívání osm lazaretních vlaků a několik vojenských nemocnic. V roce 2002 byla Suverénním řádem Maltézských rytířů – Českým velkopřevorstvím založena Maltézská pomoc, o.p.s. Jako charitativní a humanitární organizace zakládá svou činnost na nepřetržité 900leté tradici pomoci trpícím. Hlavní činností Maltézské pomoci, o.p.s. je pomoc potřebným na území České republiky. (Aleš Pištora, www.orderofmalta.int, www.maltezskapomoc.cz)

13. 03. 2012