Vyhledávání Menu

Kardinál Duka se setkal se slovenským prezidentem

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP přivítal 27. května 2014 po poledni v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče s chotí a společně ve Svatováclavské kapli položili květiny ke hrobu sv. Václava.

„Je to již jistá tradice,“ říká k setkání se slovenským prezidentem pražský arcibiskup a dodává: „ Položení kytice ke hrobu sv. Václava je nejen poctou představitele sousední země, ale vyjadřuje také historii soužití národů Čechů a Slováků. V roce 1929, v roce svatováclavského milénia, se svatováclavské tradice stala do jisté míry oficiálně i tradicí československé státnosti. Od raného středověku je svatováclavská tradice přece spojována s tradicí velkomoravskou.“

„Nahlédneme-li do dostavěné katedrály, nejdeme na dvou místech velký znak Československé republiky. Katedrála je také místem, které hovoří o personálních uniích českého a uherského království, jak v době Přemyslovců, tak v době Jagellonců, ale i Lucemburků včetně historie Habsburské monarchie. Je svědectvím toho, že není možné tak snadno mluvit o krátkodobém soužití Čechů a Slováků v jednom státě. Položení květin ke hrobu sv. Václava v době existence dvou samostatných suverénních státu ukazuje blízkost a vřelost našich vzájemných vztahů,“ vysvětluje kardinál Duka.

Slovenský prezident přijíždí ve dnech 26. – 28. května do Prahy na pozvání prezidenta republiky Miloše Zemana. Slovenský prezident se 27. května zúčastní státní večeře pořádaná prezidentem republiky, položení věnce k soše prezidenta Edvarda Beneše u Černínského paláce a setká se s krajanskou komunitou. Ta má v Praze také od roku 2008 svoji farnost. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 27. 05. 2014