Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Duka se setkal se zástupci velení armády

Symbolicky a již tradičně v předvánoční čas přijali pozvání kardinála Duky zástupci velení AČR v čele s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Petrem Pavlem, příslušníci Vojenské kanceláře prezidenta republiky a Hradní stráže. Společně s vojáky se setkání poprvé zúčastnila i nová ministryně obrany Karolína Peake.

„Rád bych vám vyjádřil poděkování za vaši obětavou a často velmi odvážnou a nelehkou práci,“ uvedl na úvod setkání kardinál Duka a poděkoval také za spolupráci armády s katolickou církví, ale i za spolupráci mezi církvemi, které podepsaly dohodu o duchovní službě v armádě. „Je to také vaše zásluha, že i duchovní činnost v ozbrojených složkách je opravdu ekumenická. Jednotlivé církve zde k sobě našly mnohem kratší cestu. Myslím, že je to i signál celé společnosti, že takováto spolupráce je možná a vzájemně obohacující,“ konstatoval kardinál Duka.

Na jeho slova navázala ministryně obrany Karolína Peake, která ocenila spolupráci mezi Armádou České republiky a církvemi. „Po roce 1989 díky katolické církvi získala armáda duchovní rozměr a podporu nejen v zahraničních misích, ale i v České republice,“ uvedla a ocenila práci vojenských kaplanů, kteří jednotlivé církve v armádě reprezentují. Generál Pavel poté poděkoval za trvalou přízeň a podporu, kterou kardinál Duka armádě prokazuje a upozornil na důležitost a potřebnost práce vojenských kaplanů. „Díky ekumenickému rozměru máme nyní v armádě tak tolerantní prostředí mezi duchovními, že se jim za tu dobu, co zde působí, podařilo vytvořit velice pěkné vztahy mezi vojáky a jednotlivými církvemi. Jsem přesvědčen o tom, že to zcela určitě přispívá ke kultivaci armády a k budování hodnot, které jsou v dnešní společnosti bohužel poněkud opomíjené,“ řekl generál Pavel.

Příjemnou předvánoční atmosféru v arcibiskupském paláci dokreslilo i komorní pěvecké vystoupení s hudebním doprovodem, po kterém se rozproudila živá neformální diskuse mezi vojáky a arcibiskupem Dukou. (Jana Růžičková, Aleš Pištora)

19. 12. 2012