Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Duka se vydá na pouť ke sv. Zdislavě

Program pouti v Jablonném v Podještědí začíná v 7.00 hodin mší svatou u oltáře sv. Zdislavy (P. Jan Rajlich OP). Od 9.00 hodin slouží mši svatou litoměřický biskup Mons. Jan Baxant. V 11.00 hodin začíná hlavní mše svatá, kterou celebruje kardinál Dominik Duka OP, arcibiskup pražský. Mezi 12.00 a 14.00 hodin bude před bazilikou probíhat hudební program: kapely Řemdih (CZ), Agyágbanda (HU), Lusatia Consort (CZ) a taneční skupiny Festa Cortese (Litva) a Patašpička (Jablonné). Od 14.00 hodin mše sv. dominikánské rodiny (P. Benedikt Mohelník OP), 15.00 hodin litanie a svátostné požehnání, 21.00 hodin svatodušní vigilie. Na hradě Lemberk bude po celý den otevřena Zdislavina světnička a vyhlídková věž.

Svatá Zdislava (narozena někdy po roce 1220; zemřela na hradě Lemberku roku 1252) byla českou šlechtičnou. V Jablonném nechala postavit špitál a spolu se svým manželem Havlem chrám svatého Vavřince s klášterem pro dominikány. Tento řád s apoštolským zaměřením si tak oblíbila, že do něj vstoupila jako laická spolupracovnice. Kostel a klášter pro dominikány postavila rovněž v Turnově. Její příklad povzbuzoval jiné k následování. Pochována byla v kostele sv. Vavřince v Jablonném. V roce 1907 byla Zdislava z Lemberka prohlášena za blahoslavenou, roku 1995 papežem Janem Pavlem II. za svatou.  Dne 24. října 2000 ji papež Jan Pavel II. prohlásil za hlavní patronku litoměřické diecéze. Od jara 2002 je dle ustanovení krajského zastupitelstva patronkou Libereckého kraje.

Ke svaté Zdislavě, patronce rodin, ochránkyni manželství a pomocnici nemocných, přicházejí poutníci každoročně, aby si ji prosili o přímluvu - za své uzdravení i uzdravení svých blízkých, za ochranu svých rodin – či poděkovali za pomoc. Poutní sezona v Jablonném v Podještědí byla zahájena 1. května, probíhat bude do října. (www.dltm.cz)

23. 05. 2012