Vyhledávání Menu

Kardinál Duka se zúčastní rozsvícení vánočního stromu ve Vatikánu

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP navštíví ve dnech od 12. do 16. prosince 2013 pracovně Vatikán. Kromě jednání s vatikánskými úřady se setká s bývalým papežem Benediktem XVI. a bude koncelebrovat mši svatou se současným papežem Františkem.

Pokud to pracovní povinnosti dovolí, měl by kardinál Duka být rovněž přítomen slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu z České republiky, který od 5. prosince stojí díky bavorské obci Waldmünchen na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Strom na Svatopetrském náměstí by měl poprvé zazářit 13. prosince v 16.00 hodin. Spolu s plzeňským biskupem Františkem Radkovským ho rozsvítí řezenský biskup Rudolf Vodeholzer. Doprovázet je bude skupina 250 poutníků z německé i české strany.

Vánoční smrk je letos totiž mimo jiné i symbolem česko-německého přátelství. Vyrostl na Domažlicku nedaleko hraničního přechodu Folmava v plzeňské diecézi a papeži Františkovi strom věnovala bavorská pohraniční obec Waldmünchen. Je 60 let starý, vysoký 25 metrů a váží přes 7 tun. Nákladnou přepravu na trase 1250 kilometrů zajistila obec Waldmünchen.

Vánoční strom dodává do Vatikánu podle tradice od roku 1982 každým rokem jiná země. Z Waldmünchenu už jednou strom připutoval v roce 1984, strom z České republiky stál ve Vatikánu v roce 1999. Pocházel tehdy z Beskyd z okolí obce Morávka u Frýdku – Místku. (Alena Ouředníková, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 10. 12. 2013