Vyhledávání Menu

Kardinál Duka se zúčastní vzpomínky na „Jáchymovské peklo“

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP se 24. května 2014 zúčastní vzpomínkového pietního aktu „Jáchymovské peklo“, který organizuje Konfederace politických vězňů a který má připomenout utrpení politických vězňů v době komunismu. Mše svatá v kostele sv. Jáchyma v Jáchymově začíná v 9.00 hodin.

Při 25. pietním aktu s názvem „Jáchymovské peklo“ se společně setkají bývalí političtí vězňové a jejich rodinní příslušníci, aby si připomněli utrpení politických vězňů komunistické diktatury. Program začíná položením květin u památníku na hřbitově v Horním Slavkově, poté budou položeny věnce u „Věže smrti“ v Ostrově – Dolní Žďár, kde pracovali v 50. letech především kněží a inteligence.

V oblasti Jáchymov a Horního Slavkova bylo v letech 1949 - 1953 zřízeno 18 vězeňských táborů. Velice rychle byly tyto tábory zaplněny vězni, kteří byli nuceni k namáhavé vyčerpávající práci v podzemí. Sami vězni byli v řadě případů svými vězniteli utvrzováni v přesvědčení, že jsou „muklové“ - muži určenými k likvidaci. Považuje se za prokázané, že do roku 1961 poznalo utrpení v táborech kolem 65 000 lidí. Za necelých 15 let těžby zde bylo vytěženo na 7 940 tun uranu a vyraženo 1 102,9 km chodeb. Více na www.kpv-cr.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 22. 05. 2014