Vyhledávání Menu

Kardinál Duka si připomněl prezidenta Beneše

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP se v Sezimově Ústí na Táborsku zúčastnil připomínky 130. výročí narození prezidenta Edvarda Beneše. Společně s ním se aktu zúčastnili také zástupci vedení Poslanecké sněmovny a Senátu, Úřadu vlády nebo představitelé místní samosprávy.

Edvard Beneš je dnes v naší společnosti vnímán jako státník, který v rozhodujících chvílích selhal a kapituloval před totalitami, nejprve nacistickou a poté komunistickou. Kardinál Duka ho však hájí. „Svoji přítomnost odůvodňuji s hlubokým přesvědčením, že obnovení české republiky po 2. světové válce by nebylo myslitelné bez prezidenta Edvarda Beneše, muže, jehož zvolení požadoval na křesťanských politických stranách v roce 1935 i Svatý stolec, jak o tom svědčí dopis kardinála státního sekretáře Eugenia Pacelliho, pozdějšího papeže Pia XII., mému předchůdci kardinálu Kašparovi,“ vysvětluje kardinál Duka, proč přijel k hrobu našeho druhého prezidenta u vily v Sezimově Ústí položit kytici.

Kardinál Duka ve své řeči rovněž vyzdvihl Benešovu schopnost sjednotit národ, a to i bez ohledu na politické rozdíly. „Historie není jen o vytýkání nedostatků a chyb politických společenských osobností, ale také i spravedlivým a lidským uznáním zásluh těch, kteří celé své životní úsilí obětovali vlasti,“ dodává kardinál Duka. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 29. 05. 2014