Vyhledávání Menu

Kardinál Duka telefonicky pozdravil české polárníky

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP se 25. března 2015 telefonicky spojil s posádkou česko-polské expedice „Selma - expeditions 2015“, která dosáhla historického úspěchu a světového rekordu v oblasti průzkumu Antarktidy. Kardinál Duka jim popřál příznivé počasí a Boží ochranu.

Pražský arcibiskup hovořil s ing. Dušanem Jamným, který v této posádce celé expedice reprezentuje Českou republiku. Při setkání se zástupci Českého antarktického nadačního fondu, který vznikl za účelem podpory české polární vědy v oblasti Antarktidy, se z Prahy přes satelitní telefon spojil s posádkou plachetnice Selma. Ocenil úsilí českých expertů při průzkumu Antarktidy a popřál jim příhodné počasí a Boží ochranu.

Mezinárodní projekt „Selma – Antarktida, VYTRVALOST 2014 – 2015“ se inspiroval pionýrskými polárními výpravami Amundsena, Shackletona, Rosse a Weddella. Polsko-české posádce na plachetnici Selma se podařilo dosáhnout historického úspěchu a světového rekordu v oblasti průzkumu Antarktidy. Bylo dosaženo nejjižnějšího místa na moři, kterým je Rossův šelfový ledovec ve Velrybí zátoce, tedy bylo dosaženo historicky největší zeměpisné jižní šířky (78° 43,926'), které kdy jaká plovoucí jednotka na světě dosáhla.

V průběhu expedice je naplánován sběr vědeckých dat o Antarktidě, změně klimatu, tvaru ledovců a sběr vzorků planktonu. Zároveň na lodi Selma probíhá psychologický výzkum zaměřený na chování člověka v dlouhodobě izolované skupině v náročných podmínkách. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 26. 03. 2015