Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Duka uctí hrdiny výsadku Silver A

Pietní akt věnovaný členům paraskupiny Silver A se odehraje za účasti válečných veteránů a dalších významných hostů s následným položením věnců a kytic. Čestnou stráž bude držet 43. výsadkový mechanizovaný prapor z Chrudimi a členové Klubu vojenské historie v dobových uniformách. Při ceremonii zahrají skotští dudáci The Rebel Pipers - Pipes and Drums.

Ve 12.00 hodin bude v budově obecního úřadu otevřena výstava s názvem „Někomu život, někomu smrt“. Během odpoledního programu se představí autentické dobové vojenské tábory s množstvím vojenské techniky, výzbroje a výstroje, v jakých v době 2. světové války v Anglii žili a cvičili naši vojáci, včetně tábora americké armády a výzbroj amerických a britských spojenců. K vidění bude válečná polní nemocnice s kompletním vybavením, dobové vojenské automobily, motocykly i pásový transportér. V části z nich návštěvníky jejich majitelé zdarma svezou po blízkém okolí.

Bude předveden výcvik parašutistů, příprava k boji, ukázky střelby, seskok výsadkářů Armády ČR z vojenského vrtulníku s jeho následným přistáním u předváděcí plochy a prezentace 43. výsadkový mechanizovaný prapor z Chrudimi s ukázkami jejich činnosti i ukázkou balení padáku. Maminky s malými dětmi mohou odpolední program v areálu sledovat z dětského hřiště. Občerstvení zajištěno. Na akci je vstup zdarma. Vojenské tábory jsou přístupné od rána. Celodenní program zakončí taneční večer a ve 24.00 hodin ohňostroj.

V noci na 29. prosince 1941 u Senic poblíž Poděbrad seskočila z anglického letounu Halifax tříčlenná paraskupina Silver A ve složení npor. Alfréd Bartoš - velitel, rtm. Josef Valčík - zástupce velitele a svob. Jiří Potůček - radiotelegrafista, vybavená radiosoupravou LIBUŠE. Jejich úkolem bylo navázat spojení s domácím odbojem, zejména se škpt. Václavem Morávkem, zorganizovat zpravodajskou síť, zajistit řadu dalších speciálních akcí a znovunavázat přerušené radiotelegrafické spojení s ústředím exilového odboje v Anglii. Vedle paraskupiny ANTHROPOID měl i SILVER A zásadní význam při organizaci a přípravě atentátu na Reinharda Heydricha. Všichni tři vojáci ze SILVER A padli v boji s nepřítelem v roce 1942. (Aleš Pištora, www.senice.cz)

06. 06. 2012