Vyhledávání Menu

Kardinál Duka udělí Svatovojtěšské medaile

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP bude 12. května 2015 od 18.00 hodin slavit mši svatou v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha při příležitosti 86. výročí posvěcení dostavěné svatovítské katedrály. Při této příležitosti udělí tři Svatovojtěšské medaile - Jaroslavě Tröstlové, prof. Jiřímu Rajmundu Treterovi a doc. Heleně Soukupové.

Pražský metropolitní chrám zůstával po několik staletí stavebním torzem. Až 1. října 1873 (při oslavě 900 let biskupství) položil kardinál Schwarzenberg základní kámen k dostavbě chrámu svatého Víta. Prvním stavitelem se stal Josef Ondřej Kranner, který využil zkušeností z Francie, Německa a Itálie nejen k opravě staré části dómu, ale také při vypracování vlastního návrhu na dostavbu chrámu v duchu romantické gotiky. Po něm převzal stavbu architekt Josef Mocker, představitel přísného restaurátorského purismu (zachování slohové čistoty) a pseudogotické architektury. Posledním, kdo se na dostavbě podílel, byl Kamil Hilbert. Tomu bylo dopřáno dokončit chrám na prahu svatováclavského milénia.

Vysvěcení, které toužebně očekávalo mnoho generací, se konalo v neděli 12. května 1929 a chrám pak byl slavnostně a oficiálně otevřen 28. září 1929. Tím bylo dovršeno staleté úsilí dokončit stavbu katedrály na Pražském hradě. Více na www.katedralasvatehovita.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 06. 05. 2015