Vyhledávání Menu

Kardinál Duka udělil Pamětní medaile svatých Cyrila a Metoděje

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP udělil při příležitosti slavnostního koncertu na zakončení Cyrilometodějského roku 4. prosince 2013 Pamětní medaile svatých Cyrila a Metoděje několika osobnostem, které se zasloužily o bohatý program, jímž byl cyrilometodějský rok vyplněn.

Zcela vyprodaná Smetanova síň Obecního domu byla svědkem slavnostního večera k příležitosti zakončení celoročních oslav 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Náplní večera byl mimořádný koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a souboru Hradišťan vedeného Jiřím Pavlicou. Hudební program zcela konvenoval s cyrilometodějským obsahem večera. Pavlicova suita dialogů Chvění je žánrově crossover, zapojuje různé hudební styly a vybízí dvě zdánlivě různorodá hudební tělesa k dialogu – vedenému mezi časem i prostorem. Zhudebňuje také zdánlivě nespojitelné texty Vladimíra Holana, Jana Skácela, Filosofa Konstantina, Dalimilovy kroniky, Renaty Putzlacher, Michala Stránského, Jiřího Brabce a lidovou poezii. Koncert svým slovem zahájil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Plné znění úvodního slova je k dispozici zde.

Příležitost uzavření cyrilometodějského roku, kvůli které byli přítomny i významné osobnosti, využil kardinál Dominik Duka o přestávce koncertu k předání stříbrných pamětních medailí České biskupské konference. V Primátorském sále byli oceněni lidé, kteří se zasloužili o propagaci a připomenutí 1150. výročí. Byli mezi nimi tvůrci filmu Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů, mimo jiné jeho režisér Petr Nikolaev, nebo architekt Martin Stránský a jeho otec Jiří Stránský, dále autor pamětní medaile, akademický sochař Milan Knobloch, generální ředitel Národní galerie Vít Vlnas nebo propagátoři a autoři knih o Cyrilu a Metodějovi Petr Piťha a Oldřich Selucký. Pražský arcibiskup medailí ocenil také Vladimíra Vavřínka za historickou studii „Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem“, Milana Knoblocha za vytvoření Pamětní medaile svatých Cyrila a Metoděje či Bělu Gran Jensen a Jaroslavu Spěváčkovou za uspořádání výstavy dětských prací „Po stopách Konstantina a Metoděje“. (Aleš Pištora, Tereza Kramplová)

Kardinál Duka udělil Pamětní medaile svatých Cyrila a Metoděje

Aleš Pištora 06. 12. 2013