Vyhledávání Menu

Kardinál Duka v Ratajích nad Sázavou


U příležitosti 325. výročí posvěcení kostela sv. Matouše navštíví pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP v úterý 20. září 2016 Rataje nad Sázavou. V 14.15 hodin proběhne v Rytířském sále místního zámku setkání s občany a od 16.30 hodin bude pražský arcibiskup sloužit v kostele sv. Matouše poutní mši svatou.


69504

Foto: Palickap / Wikimedia Commons


Pražský arcibiskup se zároveň zúčastní vikariátní konference vikariátu Jílové, která se bude konat na hradě Pirkenštejn v Ratajích nad Sázavou. Kardinál Duka se při té příležitosti setká s nájemcem místního hradu Ondřejem Kobzou. Hrad Pirkenštejn v Ratajích nad Sázavou je jednou z nejzajímavějších vysloužilých far pražské arcidiecéze. Dlouho zde hledali nadšence, který by dokázal středověký hrad (v 18. století upravený na faru) smysluplně využít. A našel se. Pražský kavárník Ondřej Kobza, který stojí za zajímavými projekty, jako jsou piana v ulicích, má dům s třímetrovými zdmi v pronájmu na deset let. Otevřel ho veřejnosti pro různé umělecké a kulturní účely.

Kostel svatého Matouše z let 1675-1691, postavený snad podle plánů Ondřeje de Guarde, je obdélná stavba s valenou klenbou, půlkruhovým presbytářem a kaplí na severní straně. Zvenčí náhrobek z roku 1576. Jednotné původní raně barokní zařízení, hlavní a boční oltáře, mramorové sanktuárium, cínová křtitelnice z roku 1685. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 19. 09. 2016