Vyhledávání Menu

Kardinál Duka ve Francii oslaví 800 let dominikánského řádu


Od 21. do 27. července 2015 si pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP v jižní Francii bude připomínat 800. výročí založení první dominikánské komunity v Toulouse. U jeskyně sv. Marie Magdaleny v pohoří Saint-Baume bude předsedat mši svaté ke cti této průvodkyně Ježíše Krista a přednese svůj příspěvek o dominikánském řádu v Čechách.


43758Podle staré legendy v jeskyni Sainte-Baume asi 40 km východně od Aix-en-Provence v jižní Francii zemřela Marie Magdalena, světice blízká dominikánskému řádu. O jednom ze sarkofágů nalezených roku 1279 v kryptě kostela nedaleké obce Saint-Maximin-la-Sainte-Baume se soudilo, že jsou v něm uloženy její ostatky. V místě jeskyně vznikla kaple, která se později mimo jiné stala vzorem pro barokní kapli na Skalce u Mníšku pod Brdy, a v místě, kde byl objeven sarkofág, byla letech 1295-1316 vybudována trojlodní basilika a vedle ní dominikánský klášter.

V kapli u jeskyně Saint-Baume bude ve středu 22. července pražský arcibiskup kardinál Duka předsedat mši svaté ke cti sv. Marie Magdaleny. O toto poutní místo pečuje od roku 1295 komunita dominikánských bratří, což je pozoruhodné, neboť dominikáni, jejichž hlavním posláním je kazatelství a náboženská výchova, nežijí životem poustevníků. Místní dominikáni udávají tři důvody, proč tomu tak je. Tím prvním je, že Karel II. Neapolský, který stál za objevem údajných ostatků Marie Magdaleny, byl s dominikány osobně spřízněn. Dalším důvodem je blízký vztah dominikánů k Marii Magdalské, ale existuje ještě důvod misionářský, neboť místo se v běhu dějin stalo cílem mnoha poutníků.

Ve čtvrtek se pražský arcibiskup setká v Avignonu s místním arcibiskupem Mons. Jean-Pierreem Cattenoz a navštíví klášter Abbaye de Sénanque nedaleko středověké vesničky Gordes, který byl založen v roce 1148 a patří mezi tři velké cisterciácké kláštery v Provence.

V pátek 24. července se kardinál Duka setká s Mons. Christofem Dufourem, biskupem starobylé diecéze Aix-Arles, která byla založena již v 1. století. V sobotu přijme pozvání místních dominikánů a večer stráví na představení hudebníka Michela Garniera „ František a Dominik, kruh vyvolených“. V neděli bude sloužit pontifikální mši svatou v bazilice Sainte-Marie-Madeleine opět v Saint-Maximin-la-Sainte-Baume. Zúčastní se také procesí a nešpor. V roce, kdy si dominikáni připomínají 800 let od vzniku první komunity sv. Dominika, tak uctí patronku svého řádu, které po dlouhá staletí zasvěcovali dominikáni své konventy.

Řád kazatelů (latinsky Ordo Prædicatorum), rovněž nazývaný podle svého zakladatele Dominikánský řád, má svůj původ v období středověku. Sv. Dominik Guzman kolem roku 1207 začíná žít po vzoru apoštolů a prvotní církve, aby nejen slovem, ale i osobním příkladem života přivedl k pravověrnosti albigenské. Podle nejstarší řádové tradice složili v dubnu 1215 dva Dominikovi spolupracovníci do jeho rukou řeholní sliby. Ve francouzském Toulouse tak vznikla první komunita bratří kazatelů, které v prosinci 1216 udělil papež Honorius III. církevní schválení. Více na https://centenairedominicains.fr a www.saintebaume.org. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 22. 07. 2015