Vyhledávání Menu

Kardinál Duka získá další čestný doktorát

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP navštíví ve dnech 14. až 16. března 2015 Varšavu. Na Papežské teologické fakultě ve Varšavě mu bude 16. března udělen titul doktora honoris causa.

Kardinál Dominik Duka se mimo jiné setká také s varšavským arcibiskupem kardinálem Kazimierzem Nyczem, polním biskupem Polské armády Józefem Guzdekem a apoštolským nunciem v Polsku Celestino Migliorem. Na Tomistickém institutu ve Varšavě přednese přednášku na téma „Církev v České republice a sekularizace“.

V pondělí odpoledne převezme kardinál Duka doktorát honoris causa Papežské teologické fakulty ve Varšavě. Udělení titulu souvisí se studiem licenciátu, který kardinál Duka během komunismu absolvoval v roce 1979 právě na této fakultě. Tématem jeho licenciátní práce bylo poselství Božího zjevení o člověku, který je středem dění a zájmu Všemohoucího, který svůj zájem potvrdil v tajemství inkarnace a svou láskou k člověku svou smrtí na kříži. Práce tehdy vznikala pod dojmem velké bitvy o důstojnost a svobodu člověka spojené se Solidaritou a Chartou 77.

Studium na papežské teologické fakultě českým dominikánům umožnil kardinál Stefan Wyszyński, čímž zachránil i kontinuitu Generálního studia českých dominikánů. Kardinál Duka tak mohl spolupracovat na zřízení tajného řádového studijního centra a organizovat studium dominikánských kleriků, za což byl později uvězněn.

Kardinál Duka je nositelem také dalších čestných doktorátů. Na univerzitě ve švýcarském Fribourgu převzal tento čestný titul 15. listopadu roku 2010 a na univerzitě v Hradci Králové za podnět ke vzniku oboru Politologie-latinskoamerická studia 12. února roku 2013. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 11. 03. 2015