Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Špidlík se uzdravuje

Operace kardinála Špidlíka, který si 5. května 2009 zlomil nohu v krčku, dopadla dobře. Na stránkách České provincie Tovaryšstva Ježíšova o tom informuje přítel a žák kardinála Špidlíka Richard Čemus SJ, který svého učitele pravidelně navštěvuje. Pacient se uzdravuje a může již číst a studovat. Českého jezuitu pravidelně navštěvují členové Centra Aletti, kde významný specialista na křesťanský Východ bydlí a pracuje. Poslední návštěva v nemocnici Gemelli přinesla nejbližším Špidlíkovým přátelům naději, že se bezmála devadesátiletý pacient bude moci brzy vrátit domů.

Prof. Tomáš kardinál Špidlík se narodil 17. prosince 1919 v Boskovicích. Studoval latinu a českou literaturu na filozofické fakultě v Brně a filosofii na Velehradě. Zde složil roku 1942 řeholní sliby. V roce 1946 byl poslán na teologická studia do holandského Maastrichtu, kde 22. srpna 1949 přijal kněžské svěcení. V roce 1950 doplnil svá jezuitská formační studia v italské Florencii.

V roce 1951 bylo zřejmé, že se do vlasti nebude moci vrátit. Pokračoval tedy ve studiích v Římě, kde obhájil doktorskou práci a začal vyučovat východní a patristickou teologii. V roce 1961 byl jmenován profesorem. V letech 1951–1989 byl spirituálem Papežské koleje sv. Jana Nepomuckého v Římě. Spolupracoval také s Vatikánským rozhlasem. Jeho české páteční promluvy byly překládány i do mnoha dalších jazyků.

V březnu 1995 vedl duchovní cvičení (exercicie) papeže Jana Pavla II. a římské kurie. Kardinálské kolegium jej vybralo, aby 18. dubna 2005 v Sixtinské kapli pronesl poslední promluvu ke konkláve před volbou papeže, v níž byl nakonec zvolen Benedikt XVI. Samotné volby se vzhledem ke svému věku neúčastnil Od roku 1991 žije a pracuje v Centro Ezio Aletti v Římě. Ve svých pracích se zaměřuje na teologii křesťanského Východu.

Prezident Václav Havel vyznamenal za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva kardinála Špidlíka Řádem T. G. Masaryka. Italský prezident Carlo Azeglio Ciampi  mu v roce 2003 předal nejvyšší vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury a umění. Kardinál Špidlík je nositelem několika čestných doktorátů a v roce 2002 obdržel od České biskupské konference Řád sv. Cyrila a Metoděje za celoživotní dílo. Papež Jan Pavel II. jmenoval 21. října 2003 prof. Špidlíka kardinálem. (www.jesuit.cz, ap, foto J. Sýkora)

25. 05. 2009