Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk hovořil s prezidentem Klausem o Svaté zemi

Prezident Václav Klaus pozval kardinála Miloslava Vlka v předvečer předání úřadu pražského arcibiskupa do rukou Mons. Dominika Duky k přátelskému rozhovoru, který trval zhruba 45 minut. Podle emeritního pražského arcibiskupa se hovořilo o dvou tématech: o následujících krocích kardinála Vlka po předání úřadu a pak také o prezidentu Baracku Obamovi a Dmitriji Medvěděvovi a o podpisu smlouvy o snížení počtu jaderních zbraní podepsané nedávno právě na Pražském hradě.

Kardinál Vlk hovořil o tom, že chce na dva měsíce odjet do Jeruzaléma, aby si trochu odpočinul, aby se modlil a aby navštívil posvátná místa křesťanů. V přátelské atmosféře vyprávěl podrobně o okolnostech, které ho vedly k tomuto rozhodnutí a o tom, jak tento pobyt dostal jako dar od svých německých přátel.

Panu prezidentovi zmínil také, že bude bydlet ve francouzské biblické škole, navštěvovat posvátná místa nejen v Jeruzalémě, ale např. i v Betlémě, Galiley. Hovořil o svých předchozích návštěvách na Blízkém východě, v Libanonu, Jordánsku, Sýrii a o svých dřívějších návštěvách Izraele.

Také prezident Klaus mluvil podle kardinála Vlka o svých cestách na Blízký východ. „Dále padly otázky i na kardinálovy představy o důchodu v dalších měsících. O žádných společensko - politických a církevních otázkách nebyla řeč,“ reprodukoval setkání kardinál Vlk.

Oba partneři pak mluvili obšírněji i o největší aktualitě – o podpisu smlouvy. „Václav Klaus se zmínil, že president Medvěděv je náruživý fotograf, že si fotografoval zvenku katedrálu a pak projevil zájem se podívat a fotografovat katedrálu  i zevnitř, přestože byl už pozdní večer,“ prozradil kardinál Vlk. Americkému prezidentovi se prý při pohledu na katedrálu prezident Klaus zmínil, že v sobotu zde bude velká slavnost předání úřadu arcibiskupa. Na konci své návštěvy prý prezident Obama vyslovil přání, aby se slavnost podařila. (ap)

09. 04. 2010