Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk navštívil Přemysla Sobotku

Přemysl Sobotka poděkoval kardinálu Vlkovi za to, že křesťanskými hodnotami formoval společenskou atmosféru. Mimo jiné řekl: „Pane kardinále, chci vám poděkovat za všechno, co jste vykonal pro náš stát." Předseda Senátu v úvodu setkání, které se neslo v přátelském duchu, pražskému arcibiskupovi předal senátní dar - křišťálového lva. Jedná se o umělecký předmět vyrobený tradičními metodami ručního zpracování skla. Kardinál Vlk předal předsedovi Senátu medaili připomínající návštěvu papeže Benedikta XVI. v České republice.

Kardinál Vlk jako pražský arcibiskup vždy cítil jako svou povinnost veřejně hovořit o občanských záležitostech a občanskou zúčastněnost považoval za ctnost každého křesťana. Ve svém nedávno publikovaném rozhovoru mimo jiné řekl: „Především vím dobře, že k demokracii patří nutně občanská společnost jako platforma k tomu, aby se mohli vyjádřit i lidé, kteří nejsou organizováni v nějaké straně a nemají politický mandát z voleb.“ Občanská společnost je podle kardinála Vlka nezbytná k tomu, aby se z člověka stal zodpovědným, dospělým občanem.

Kardinál Vlk je přesvědčen, že nedílnou součástí občanské společnosti je také církev, „ která chce přinášet hodnoty, duchovní hodnoty, ale ne přes politické strany.“ Kardinál Vlk se vždy snažil rozlišovat mocenskou účast církve a jejích představitelů v politice a účinnou službu křesťanů ve věcech veřejných. To, že církev nebyla politiky přijímána jako partner „ke spoluformování duchovní atmosféry společnosti“, bylo podle pražského arcibiskupa ke škodě nejen církve, ale především celé společnosti. Křesťanská víra přitom představuje „alternativní styl života“ vůči konzumnímu životu naši společnosti. (ap)

08. 01. 2010