Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk o Svaté zemi

Na pouť do Jeruzaléma odcestoval emeritní arcibiskup pražský kardinál Miloslav Vlk krátce poté, co předal úřad pražského arcibiskupa svému nástupci Dominiku Dukovi. V sobotu 16. dubna 2010 dorazil do Jeruzaléma, kde se však dozvěděl o úmrtí kardinála Špidlíka. Svou pouť tedy začal až po návratu z Říma, kam odjel na pohřeb. Svou cestu chápal jako odpočinek, ale také jako „duchovní přiblížení se ke kořenům naší víry v místech, kde vznikalo a vyrůstalo společenství církve“.

Přechodným domovem se mu stala École biblique et archéologique française de Jérusalem. V této slavné dominikánské škole založené roku 1890 francouzským biblistou M. J. Lagrangem, mohl navštěvovat přednášky, které se týkaly posvátných míst v Palestině a která měl příležitost osobně navštívit. Spolu s dominikánskou komunitou se setkával nejen při studiu ale i při pravidelných konventních bohoslužbách, při ranních a večerních chválách a také při jídle u stolu.

Pan kardinál strávil ve Svaté zemi dva měsíce. Ulicemi Jeruzaléma procházel s evangeliem v ruce, jak sám píše na svých stránkách, putoval po svatých místech, modlil se a chodil po Ježíšových stopách. „Návštěva svatých míst velmi přispívá k oživení a prohloubení víry a taková pouť je velice hlubokým a vzácným zážitkem,“ napsal kardinál Vlk ve svém loučení se Svatou zemí. (Aleš Pištora)

Více o přednášce na www.focolare.cz.

14. 12. 2010