Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk navštíví mincovnu, která razí medaile k návštěvě papeže

Touto ražbou je veřejnosti umožněno opatřit si kulturně hodnotný upomínkový předmět. Na medaili, kterou pod záštitou České biskupské konference vydává Mgr. Alena Šimková, jsou portréty papeže Benedikta XVI. a sv. Václava, hlavního patrona české země. Medaile tak v numismaticky neobvyklém pojetí dvou portrétních ploch vyjadřuje dialog věků, setkání současné hlavy církve s hlavním symbolickým představitelem české kulturní tradice. Ke každé medaili je dodáván certifikát pravosti s uvedením všech charakteristik medaile. U ražby ve zlatě číslo certifikátu odpovídá číslování na hraně medaile. Certifikáty pro ražbu ve zlatě budou jednotlivě signovány autorkou.

Dvouportrétní medaili vytvořila medailérka a restaurátorka, akad. sochařka Daniela Kartáková. Ražba byla provedena ve zlatě a stříbře. Zlatá uncová medaile o průměru 37 mm váží 31,1 g, zlatá půluncová má průměr 28 mm a váží 15,6 g, stříbrná medaile má průměr 34 mm a váží 16 g. Zlaté medaile vycházejí v omezeném počtu 60 a 333 a jsou číslovány. Kvalita kovu je u zlata ryzí zlato 9999/10000 a u stříbra ryzí stříbro 999/1000. Vzhledem k nečekaně velkému zájmu o tyto medaile (uncové zlaté jsou již rozprodány) přikročí vydavatel ještě k mimořádné ražbě v platině (platina 995/1000, průměr 37 mm, váha 31,1 g) rovněž v omezeném počtu 280 číslovaných kusů.

Kardinál Miloslav Vlk obdrží od Mgr. Aleny Šimkové první exemplář medaile. Dalších 100 stříbrných medailí dostane ČBK od vydavatele jako dar a budou určeny pro významné hosty událostí během návštěvy Svatého otce u nás. Z finančního přínosu akce vydavatel podpoří charitativní činnost Domova sv. Karla Boromejského a Hospicové občanské sdružení Cesta domů. Pro zájemce jsou veškeré podrobné informace včetně fotografií zachycujících průběh autorské práce k dispozici na stránkách www.medaile-benediktxvi.cz.

Ražbu provádí Česká mincovna, která byla založena 1. července 1993 jako samostatná výrobní divize tehdejší Bižuterie a. s. v Jablonci nad Nisou a která je od roku 2005 součástí Jablonex Group a. s. Česká Mincovna vznikla po dohodě a ve spolupráci s Českou národní bankou a razí od poloviny roku 1993 veškeré oběžné mince pro potřeby České republiky. Kromě toho razí Česká mincovna pro ČNB také   pamětní zlaté a stříbrné mince.

Bližší informace naleznete na stránkách www.medaile-benediktxvi.cz. (ap)

01. 06. 2009