Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk ocenil režiséra Františka Filipa

František Filip se narodil 26. prosince 1930 v Písku a po studiu na FAMU se profiloval zvláště jako televizní režisér. Od té doby režíroval na 600 dramatických, hudebních a zábavných pořadů, převážně pro televizi.

Díky němu zažívala televizní tvorba od 70. let velký rozvoj, jím ztvárněným seriálem „Tři chlapi v chalupě“ začala éra vynikajících českých seriálů – „Rozpaky kuchaře Svatopluka“, „Sňatky z rozumu“, „F. L. Věk“, „Chalupáři“, „Byl jednou jeden dům“ či koprodukční snímek na námět Eduarda Basse „Cirkus Humberto“. Z jeho filmové tvorby můžeme jmenovat např. „Utrpení mladého Boháčka“ s Pavlem Landovským v hlavní roli, „Hrdina má strach“, „Příběh dušičkový“. K vrcholným uměleckým skvostům jeho bohaté tvorby však patří „Nezralé maliny“, „Ikarův pád“, „Tažní ptáci“, „Kočár svátosti oltářní“ s Janem Werichem v hlavní roli a další.

Režisér Filip je znám svou mimořádnou schopností zachytit lidský život v jeho kontrastech a patří mu dík především za to, s jakou přirozeností dokázal vyprávět o největších bolestech svých filmových postav bez ohledu na to, zda čerpá látky ze současnosti nebo zpracovává témata z dřívějších dob.

Od roku 1990 František Filip působí na FAMU, kde jako profesor předává studentům své zkušenosti a mimořádnou schopnost zachytit lidský život v jeho kontrastech. (tr)

05. 01. 2010