Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk otevře nové Komunitní centrum sv. Jiljí v Uhlířských Janovicích

V sousedství kostela sv. Jiljí v Uhlířských Janovicích na Kutnohorsku bylo nedávno dokončeno nové komunitní centrum, které propojí činnost duchovní, veřejnou a společenskou. Celá slavnost otevření začíná v 10 hodin mší svatou v hlavním kostele sv. Aloise v Uhlířských Janovicích, kterou bude celebrovat kardinál Miloslav Vlk. Poté se hosté odeberou k novostavbě komunitního centra, kde promluví starosta města Josef Hrádek a vikář P. Libor Bulín. Kardinál Vlk pak stavbu požehná a slavnostně otevře. Následovat bude prohlídka domu pro veřejnost a pohoštění.

Jelikož farnost v několika posledních letech ožila, stala se potřeba vyřešit nějak problém s nevyhovující farní budovou velmi naléhavou. Při hledání odpovídajícího prostoru pro činnost farnosti padaly v úvahu dvě možnosti – oprava staré farní budovy a výstavba nové. Nakonec se postavila budova nová, která není pouze bytem faráře, ale centrem otevřeným všem lidem. P. Josef Nerad, který má nové centrum na starosti, chce, aby byl dům využíván nejen pro setkávání farnosti, ale také pro potřeby místních spolků. Plánuje spolupráci se školou a místním kulturním střediskem.

Univerzálnost využití nové budovy vystihuje název: „Komunitní centrum sv. Jiljí“. To bylo od počátku plánováno nejen pro farníky, ale tak, aby vycházelo vstříc také sociálním, hodnotovým i duchovním potřebám všech občanům Uhlířských Janovic. Podobně jako ostatní komunitní centra v pražské arcidiecézi by mělo i toto centrum začít žít bohatým životem nepřeberného množství aktivit, kulturních akcí a činností různých klubů pro děti i pro seniory. Kolínský vikář P. Libor Bulín říká: „Od této budovy neočekáváme jen povznesení církevního života, ale života celých Uhlířských Janovic.“

K ideji komunitních center kardinál Vlk nedávno na svých stránkách mimo jiné napsal: „Když jsme začali proces obnovy farností, věděli jsme, že dnes při vizi ´farnost jako společenství´ není možné, budovat jen kostel a byt pro faráře. A tak vznikla idea tzv. komunitních center, to jest budov nejen jako bydlení pro kněze, ale jako ´domov´ pro farnost, prostor pro aktivity farnosti, pro matky a děti, aby se mohli spolu scházet, pro katechizaci nejen dětí, pro aktivity mládeže, pro činnost charity, pro seniory, ale i pro ostatní akce, které se ve farnosti odehrávají. Jako zatím poslední jsme tuto myšlenku realizovali v Uhlířských Janovicích v kolínském vikariátu ... zrodil se však již plán dalšího takového centra na Černém Mostě v Praze...“

Novostavba v Uhlířských Janovicích ve tvaru písmene L, kterou postavila společnost Geosan Group a jejíž jedna část je jednopodlažní s podkrovím, druhá pak dvoupodlažní s podkrovím a s přilehlým objektem garáží, byla hotova za necelý rok. Farnímu společenství i veřejnosti nabízí ve dvou sálech důstojný prostor pro konání akcí a setkávání různých zájmových skupin vybavený dle současných standardů , dále zajišťuje ubytování pro kněze, případně pastoračního asistenta či správce, zázemí pro provoz farnosti (kanceláře, archiv). Užitná plocha komunitního centra je 512 metrů čtverečních a celý objekt je bezbariérový. Moderní budovu, která svým tvarem a sklonem střechy vychází z tvarosloví okolní zástavby, doplňuje vkusně upravené okolí s množstvím zeleně. (ap)

19. 08. 2008