Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk požehná nový zvon pro kostel v Nehvizdech

Slavnostní požehnání zvonu určeného pro věž místního kostela začne v 9:00 hodin a od 10:00 hodin bude následovat mše svatá. Poté se na místním úřadě kardinál Vlk setká s představiteli obce a pozdraví se s dárcem zvonu, místním rodákem Josefem Košťálem, který na vlastní náklady nechal zvon na Moravě ulít. Na jeho počest také zvon ponese jméno Josef.

Zvonice kostela nesla původně dva historicky cenné zvony. Ani jeden však nepřečkal první čtvrtinu dvacátého století. Velký zvon byl ulit v roce 1536 zvonařem Matějem Špicem, který během práce na něm oslepl. Zvon pukl, když se kdysi před válkou zvonilo k požáru. Druhý menší zvon odlil v roce 1566 pražský zvonař Wondřej. Zvon nepřežil první světovou válku, byl zkonfiskován 1. prosince 1917 a roztaven pro válečné účely. Místo po obou historických zvonech bylo zaplněno až při oslavách tisíciletého výročí smrti sv. Václava v roce 1929, kdy byly za velké slávy posvěceny a na věž zavěšeny dva nové zvony. Větší s obrazem sv. Václava, menší s obrazem Panny Marie.

Kostel sv. Václava v Nehvizdech je nevelká původně románská či raně gotická stavba z konce 13. století upravená a rozšířená přístavbou zvonice a předsíně v 16. století a posléze upravena barokně přístavbou sakristie v 19. století. Původně stál uprostřed městského hřbitova, který byl v roce 1873 zrušen a na jeho místě byl zřízen malý parčík. (www.nehvizdy.cz, ap)

17. 03. 2009