Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk při vyzvánění besedního zvonu sv. Václav

Nový zvon zhotovila firma Manoušek, nejstarší zvonařství v České republice. Pro uchycení zvonu byla zvolena varianta statického upevnění s elektromagnetickým bicím kladivem. Tato varianta se obvykle využívá v prostorově nebo staticky obtížných podmínkách. „Zvon je upevněn centrálním šroubem v koruně přímo do vazby krovu a při zvonění se nehýbe. Rozeznívá se uvnitř umístěným elektromagnetickým bicím kladivem. Impulsy dostává z elektronických řídících hodin,“ vysvětluje zvonař Petr Rudolf Manoušek, který se slavnostního vyzvánění také zúčastní.

Nový 160 kilogramový zvon bude muset také být v akustickém souladu se svými „kolegy“ v blízkém okolí – zejména s jedním zvonem kostela sv. Mikuláše a souborem čtyř zvonů kostela sv. Tomáše. Mistr Manoušek dodává, že „pokud by nebyl besední zvon odlit v přesné tónině, uším lahodící zvonění by se mohlo proměnit v nepříjemnou kakofonii“.

Budova Malostranské besedy nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí a získala zpět své historické věže tak, jak jsou znázorněny např. na Hollarově prospektu z roku 1636. Dnes má tedy budova opět západní fasádu ukončenu dvěma štíty a třemi věžemi s báněmi, které se dochovaly až do roku 1828, kdy došlo ke snesení věží a štítů. Celá budova bude sloužit jako kulturní centrum, kde bude fungovat hudební a divadelní klub, společenské a spolkové centrum, v podkroví galerie a kromě občerstvení ve druhém a třetím patře také restaurace, pivnice a kavárna.

Pozdně renesanční Malostranská beseda byla od konce 15. do sklonku 18. století radnicí Menšího Města pražského. V roce 1575 v ní představitelé nekatolické šlechty sepsali společné vyznání víry, takzvanou Českou konfesi. Od druhé poloviny 19. století sloužila jako kulturní a spolkové centrum Malé Strany. (ap)

 

03. 03. 2010