Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk přijal saského premiéra Stanislawa Tillicha

Při velmi srdečném setkání hovořili kardinál Vlk a bývalý poslanec Evropského parlamentu a dlouholetý člen saské vlády Tillich o kontaktech s Lužickými Srby, které rozvíjel kardinál Vlk a jeho přátelé již v době komunismu. Vzpomínali také na NDR, která byla pro české katolíky svým způsobem útočištěm, kde bylo možné zorganizovat to, co v Československu té doby možné nebylo. Kardinál Vlk připomněl, jak důležitým zdrojem pro studium teologie byla v dobách, kdy u nás teologické knihy vycházet nemohly, produkce lipského nakladatelství St. Benno-Verlag. Premiér Stanislaw Tillich se zajímal o současnou situaci církve u nás.

Stanislaw Tillich je prvním zemským premiérem Německa, který není Němec. Devětačtyřicetiletý křesťanský demokrat Stanislaw Tillich, jenž byl v roce 2008 zvolen do funkce ministerského předsedy, je totiž Lužickým Srbem. Se svojí chotí Veronikou mluví srbsky. Tillich je současně také prvním saským premiérem od znovusjednocení Německa narozený v Sasku.

Kromě kardinála Miloslava Vlka navštívil saský premiér se svou delegací během své oficiální návštěvy ČR také premiéra České republiky Mirka Topolánka, prezidenta Václava Klause, ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga a další představitele státu. (ap)

19. 02. 2009