Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk se setkal s novináři při Novoroční číši vína

Tato setkání, ať jsou to setkání adventní či novoroční, slouží k tomu, aby se novináři a lidé pohybující se kolem médií společně s pražským arcibiskupem ve vzájemném rozhovoru dotkli témat, která je zajímají. Je to příležitost promluvit o tématech, která v každodenním mediálním shonu vlastně nenachází svůj prostor. Duchovní témata jsou často abstraktní povahy a pro jejich pochopení je potřeba jisté vzájemné důvěry a příhodné chvíle. Ne vždy v každodenním ruchu zbývá čas pokusit se skutečně porozumět.

Jak řekl kardinál Vlk, je mnoho událostí, které nás tento rok čekají a mnoho témat, která jsou aktuální. Jedním z hlavních bodů společného rozhovoru byl očekávaný příjezd papeže Benedikta XVI. do České republiky. Krátce před začátkem večera totiž prezidentská kancelář uvedla, že Papež Benedikt XVI. potvrdil v dopise prezidentu republiky Václavu Klausovi, že na konci září letošního roku navštíví Českou republiku. Přítomní novináři se ptali na přípravu jeho pobytu, program, hlavní témata, s nimiž Svatý otec přijede, a podobně. Kardinál Vlk na večeru prozradil, že impulz k letošní návštěvě v České republice vzešel vlastně od samého papeže, který již dříve zamýšlel naši zemi navštívit.

Dalším tématem, jehož se novináři v rozhovoru dotkli, bylo naše předsednictví v Radě Evropské unie. Bylo řečeno, že možná ne každý ví o probíhajícím procesu blahořečení Roberta Schumanna a A. de Gasperiho. Kardinál Vlk zdůraznil, že Evropská unie má své kořeny v křesťanství a jeho hodnotách.

V průběhu večera, který začal malým koncertem souboru Prague Cathedral Ensemble pod vedením Josefa Kšicy, pražský arcibiskup poděkoval všem novinářům za jejich práci a připil si spolu s nimi na nový rok 2009. (ap)

23. 01. 2009