Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk si připomněl dobu svého bádání o Jenském kodexu

Účelem této již delší dobu plánované návštěvy byla prohlídka oddělení rukopisů, kde na konci padesátých let při přípravě své diplomové práce o Jenském kodexu našel kardinál Vlk datované rukopisy psané jedním z písařů Jenského kodexu, což mu umožnilo tento kodex datovat po stránce paleografické. Výsledky svých bádání také zveřejnil v několika odborných studiích. V souvislosti s tím byl kardinál Vlk nedávno požádán, aby napsal úvod pro připravované vydání faksimile Jenského kodexu. Kardinál Vlk tento úkol s radostí splnil.

Po krátkém setkání s ředitelem Národní knihovny Vlastimilem Ježkem a s novináři nahlédl pražský arcibiskup v Matematickém sále do vzácných starých tisků a rukopisů a navštívil Dienzenhoferův Barokní knihovní sál.

Na dotazy novinářů ohledně sporu o novou budovu knihovny pražský arcibiskup řekl, že do celé kauzy nechce nikterak zasahovat. Podle jeho názoru knihovna sice potřebuje další vhodné prostory, ale jemu nepřísluší, aby jakkoli hodnotil odbornou a právní stránku této věci. Na dotaz týkající se politické roviny kardinál Vlk odpověděl, že jeho postojem je do stranické politiky nevstupovat. (ap)

03. 09. 2008