Vyhledávání Menu

Kardinál Vlk spolu s papežem odsoudil válku

Papež František navštívil v sobotu 13. září 2014 vojenský památník v italské Redipuglia, aby se pomodlil za oběti první světové války v roce, kdy si připomínáme sté výročí jejího začátku. Spolu s kardinálem Schönbornem, kardinálem Bozanićem a kardinálem Vlkem, který zastoupil pražského arcibiskupa kardinála Duku, slavil mši svatou na vojenském hřbitově ve Foglianu.

Mše svaté, při níž papež označil válku za „šílenství“, se zúčastnili také biskupové Itálie, Slovinska, Rakouska, Maďarska a Chorvatska. „Válka se nedívá do tváře nikomu: starým lidem, dětem, mámám, tátům. Co je mi po nich?,“ přirovnal válku k biblické vraždě Kaina, který se ptal obdobně. Právě pláč, kterého Kain nebyl schopen, je v dnešní době podle Františka potřebný. Zároveň zmínil, že dnešní konflikty lze nazvat 3. světovou válkou.

Lhostejnost vůči lidem způsobila podle papeže ztráty mnoha životů během 1. světové války i v současných dějinách. „Válka je možná i díky tomu, že v zákulisí jsou různé zájmy, zeměpisně-politické plány, touha po penězích a moci. Je zde také zbrojní průmysl, který se zdá být tak důležitý! A tito plánovači hrůzy, tito organizátoři střetů, stejně jako obchodníci se zbraněmi, mají v srdci napsáno: Co je mi po nich? Moudrým lidem je vlastní uznat chyby, zakusit bolest nad nimi, činit pokání, omluvit se a plakat. S větou ´Co je mi po nich´, kterou mají v srdci vepsáni strůjci válek, možná vydělávají mnoho peněz, avšak srdce mají zkažené a ztratili schopnost plakat.“ (Ondřej Mléčka, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 15. 09. 2014