Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Vlk udělí cenu Gypsy Spirit

Kardinál Vlk tímto oceněním vyzdvihne čin, který přispěl k záchraně života nebo zlepšil kvalitu života jednotlivce a současně představoval reálnou pomoc romským obyvatelům u nás. Mezi těmi, kdo 13. listopadu 2009 vybrali nominované činy a jejich aktéry, jsou mimo jiné Václav Havel, který je předsedou odborné poroty, Michal Kocáb jako ministr vlády pro lidská práva České republiky, Jana Horváthová, ředitelka romského muzea v Brně, David Dudáš, první romský pravoslavný farář v ČR či Tereza Zámková, Miss Roma 2009 České republiky i Evropy

Slavnostní vyhlášení cen se uskuteční 1. prosince v centru Pražská křižovatka za účasti všech členů odborné poroty i poroty Čin roku. Záštitu nad projektem převzal předseda odborné poroty pan Václav Havel a eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti pan Vladimír Špidla. Průběh večera bude živě přenášet Český rozhlas 2 Praha.

Ceny Gypsy Spirit jsou proto zaměřeny na podporu a zveřejnění těch projektů a aktivit, které přinášejí skutečné a měřitelné výsledky, jež představují pro romské obyvatele reálnou pomoc. Projekt Gypsy Spirit vznikl na Slovensku. Jeho úspěšným realizátorem byla Asociace pro kulturu, vzdělání a komunikaci.

Projekt Gypsy Spirit je zaměřen na podporu aktivního úsilí všech, kteří se podílí na zlepšení situace Romů ve své zemi. Cílem projektu je vytvořit tradici oceňování práce pro romskou komunitu, vytvořit veřejnou platformu pro prezentaci pozitivních příkladů a reálných přínosů romské komunitě a tak přiblížit široké veřejnosti aktivity organizací a jednotlivců zaměřené na podporu integrace romské menšiny do společnosti a na zlepšení její životní situace. (ap, www.gypsyspirit.eu)

30. 11. 2009