Vyhledávání Menu

KOLÍNSKÁ FARA BUDE OPĚT SLOUŽIT FARNÍKŮM


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP bude 29. listopadu 2015 od 10.00 hodin sloužit v kostele sv. Bartoloměje v Kolíně mši svatou, na kterou naváže žehnání opravené a dostavěné kolínské fary. Farní společenství tak bude mít k dispozici prostory pro společná setkávání i mimo čas bohoslužby.


50950


„Na opravu chrámu sv. Bartoloměje jsme navázali opravou fary. Po nedělní mši svaté nebudou muset farníci chodit do kavárny, ale na čaj a na kafe půjdeme do nově opravených prostor. Nešlo jen o to dát do pořádku dům. Lidé budou moci nyní žít farním životem, který nebude muset být omezen pouze na liturgická setkání,“ raduje se kolínský farář P. Libor Bulín.

Na konci války se Kolín stal terčem intenzivního spojeneckého bombardování. Cílem náletů byla zejména rafinerie Vacuum Oil Company na Zálabí. Letecké pumy zabily mnoho lidí, poškodily továrny, ale i civilní domy. Zasažen byl rovněž kostel Všech svatých a také budova kolínské fary. Hodnotný gotický dům zůstal torzem, které po válce prošlo pouze těmi nejnutnějšími opravami, aby se nezřítilo. Ke skutečné rekonstrukci došlo podle P. Bulína vlastně až nyní. Za celkem 15 milionů byla celá budova nejen opravena, ale vznikl také veliký sál přístupný z ulice, který bude vhodným prostorem pro nejrůznější setkávání. Na rekonstrukci významně přispěl kardinál Joachim Meisner z Kolína nad Rýnem, část zaplatilo Arcibiskupství pražské a zbytek dala farnost. Kromě jiného budou na faře moci bydlet také kněží rozsáhlé kolínské farnosti.

P. Libor Bulín měl od počátku v plánu, aby rekonstrukce fary navázala na rekonstrukci chrámu sv. Bartoloměje. Stavební práce na opravách věnce šesti kaplí za presbyteriem jedné z nejvýznamnějších církevních památek Středočeského kraje byly dokončeny v listopadu loňského roku. Od začátku oprav kostela v 90. letech se do chrámu investovalo zhruba 80 milionů korun. Chrám získal také tři nové zvony, které 23. listopadu 2014 během bohoslužby požehnal kardinál Joachim Meisner.

Město Kolín začíná také připravovat projekt na rekonstrukci objektů v areálu chrámu sv. Bartoloměje. Spolupracovat bude s kolínskou farností. Některé objekty v areálu gotického chrámu totiž patří městu, některé církvi. Opravit by se měla kostnice, zvonice nebo stará farní škola. S pracemi by se mělo začít v roce 2017. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 26. 11. 2015