Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Koncert pro dvě zvonkohry

V rámci třičtvrtěhodinového programu se vstupem volným budou předvedeny ukázky hry na zvonohru historickou a moderní. Zvonohra Pražské Lorety se rozezní hudbou mistrů 18. století v podání Radka Rejška, skladatele a redaktora Českého rozhlasu, který je známý především svou celoživotní zálibou ve stavbě historických varhan a kampanologii. Svojí iniciativou přispěl k restaurování zvonohry pražské Lorety, kde od roku 1989 působí jako carillonér (hráč na zvonohru).

V protikladu zazní výběr skladeb pro zvonohru moderní z věhlasné české zvonařské dílny, momentálně sídlící v Holandsku, Zvonařství Manoušek. Pražská mobilní zvonohra je jedinou mobilní zvonohrou ve východní Evropě a jednou z největších na světě. Nástroj je skutečnou „koncertní zvonohrou“, která odpovídá mezinárodním normám. Předvedení Pražské mobilní zvonohry, dopravené pro tuto příležitost z Holandska, se ujme sám její stavitel, zvonař Petr Rudolf Manoušek.

Koncert pro dvě zvonohry předchází jinému koncertu v areálu Pražské Lorety, varhannímu recitálu italského varhanního virtuoza Enrica Zanovella, který začíná v 19.30 hodin a koná se v koprodukci Svatováclavských slavností a celosvětového projektu „Loreta ve světě“. Koncert pro dvě zvonkohry je součástí 21. mezinárodního festivalu duchovního umění Svatováclavské slavnosti. (www.svatovaclavske.cz, Aleš Pištora)

18. 09. 2012