Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Konference o rodinné politice

Cílem konference, na níž se podílí také Národní centrum pro rodinu při České biskupské konferenci,  je ukázat šíři souvislostí mezi generacemi a různé podoby jejich vzájemné solidarity.  Témata přednášek mají doplnit existující pojetí mezigenerační solidarity, které je na evropské a národní úrovni uváděno v souvislosti s udržitelným rozvojem společnosti, stárnutím Evropy a prevencí sociálního vyloučení.

V první části konference budou hovořit poslankyně Evropského parlamentu Anna Záborská a senátor a předseda ČMKOS Milan Štěch o současné diskusi v souvislosti s mezigenerační solidaritou na evropské a národní úrovni. Dopolední blok uzavřou zahraniční přednášející profesoři univerzit v Münsteru a Vídni Irene Gerlach a Wolfgang Mazal, kteří se budou věnovat závažným důsledkům, které vznikají z nevyváženého přijímání a dávání ve vztazích mezi generacemi - bude řeč o principech fungování transferů mezi generacemi a o důchodovém systému.

Druhá část se bude zabývat prostředky, které umožňují fungující mezigenerační solidaritu. Renomovaní odborníci, sociolog Libor Prudký a rodinní terapeuti Ludmila Trapková a Vladislav Chvála, se zaměří na výzkumy předávání hodnot v českých rodinách a na příležitosti budování důvěry v rodině, předsedkyně České gerontologické společnosti Iva Holmerová představí proces stárnutí společnosti jako příležitost k prohlubování lidských a sociálních hodnot. Závěrečný referát představí projekt vícegeneračních domů, který se zatím v České republice nedaří realizovat.

Konferenci pořádá již devátým rokem Národní centrum pro rodinu se senátním Výborem pro zdravotnictví a sociální politiku, ve spolupráci se zahraničními partnery IEF Wien, KAB Waldmünchen a Konrad-Adenauer-Stiftung za podpory Česko-německého fondu budoucnosti. (http://tisk.cirkev.cz, www.rodiny.cz)

Program konference naleznete zde.

 

16. 10. 2009