Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kostel sv. Bartoloměje v Kolíně se otevře věřícím i turistům

Již 14 let se kolínský chrám opravuje a jeho rekonstrukce zdaleka není u konce. Přesto opravy pokročily do té míry, že je možné v jeho lodi obnovit pravidelné nedělní bohoslužby. Kostel již bude možné využívat také pro další duchovní akce, prohlídky či koncerty duchovní hudby. Otevře se rovněž turistům a dalším zájemcům o jeho interiéry.

„Převratná událost je to především pro kolínské věřící. Mnozí se za znovuotevření kostela vroucně modlili, ale mnozí se této události bohužel nedočkali,“ říká kolínský farář P. Libor Bulín. Na slavnostní otevření jsou pozváni zástupci města a představitelé místního společenského života. Svou účast již potvrdil starosta Vít Rakušan.

Kostel sv. Bartoloměje v Kolíně patří k nejvýznamnějším sakrálním stavbám středních Čech. Jeho stavbou se počalo nedlouho po povýšení Kolína na královské město po roce 1253 králem Přemyslem Otakarem II. Císař Karel IV. povolává dvorního architekta Petra Parléře, aby se ujal obnovy chrámu, poškozeného při požáru města v roce 1349.

V souvislosti s náboženskými bouřemi v polovině 15. století stává se z chrámu utrakvistická svatyně. Po bitvě na Bílé hoře a následném zahájení protireformace je z Kolína vypovězen Jiří Chiliades, poslední protestantský děkan. Během třicetileté války je chrám poškozen. Pro nedostatek financí se ho nedaří opravit.

Po požáru v roce 1869 se architekt Josef Mocker ujímá přestavby zvonice a severní věže, v duchu historismu. Změny se dotkly především Parléřova vrcholně gotického chóru, kde byla vyměněna či přímo doplněna většina architektonických detailů. Při bombardování Kolína spojenci v březnu 1945 neušel chrám lehkému poškození. Restaurátorské práce pokračují do dnešních dnů. Roku 1995 byl areálu chrámu sv. Bartoloměje udělen status národní kulturní památky. Více na www.bartolomej-kolin.cz. (Aleš Pištora, www.bartolomej-kolin.cz)

29. 11. 2012