Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Krásná a přátelská pomoc Kongu

V souvislosti s probíhající humanitární krizí v Kongu vyhlásila v říjnu 2008 Arcidiecézní charita Praha, Charita Česká republika a Velvyslanectví České republiky v Demokratické republice Kongo humanitární sbírku „Na pomoc Kongu“. Od vyhlášení sbírky do počátku ledna 2009 se na kontě humanitární sbírky podařilo shromáždit celkem 170 000 Kč. Na základě aktuálního stavu postižených oblastí určilo Velvyslanectví České republiky v Kongu cílovou oblast pomoci - lokalitu Beni, kam zástupci ambasády podnikli cestu ve dnech 15.-19. ledna 2009.

Pod dohledem českého velvyslance Jana Filipenského byl výtěžek sbírky využit jako potravinová pomoc pro uprchlíky, kteří kvůli situaci způsobené povstalci stále bojují o přežití. Díky  pomoci  českých  dárců  získalo šanci na přečkání dalších dní přibližně 10 000 bezprizorních lidí. Velvyslanec Filipenský ve svém dopise určeném také pracovníkům Arcidiecézní charity píše: „Ještě jednou díky přátelům z Arcidiecézní charity Praha za sbírku v Beni. Pomohla asi 10 000 bezprizorních lidí. Nejsou na ulici, většinou si s ostatními pomáhají, ale jsou na tom skutečně špatně. Sice je to pomoc ani ne na týden, ale bylo to opravdu krásné a přátelské gesto. Díky!“

V srpnu  roku 2008 vypukla nová vlna bojů mezi vzbouřenci z uskupení Congrès national pour la défense du peuple (CNDP) a vládními vojsky, která zaplavila východ Demokratické republiky Kongo. Navzdory podpisu mírové dohody v lednu 2008 usiloval vůdce CNDP Laurent Nkunda o rozšíření rebelie na celé území země. Přestože v oblasti působilo 17 000 vojáků mírové mise OSN, situaci se nepodařilo utišit a počet válečných střetů stále vzrůstal. Od srpna 2008 tak muselo následkem bojů opustit své domovy přes 250 000 lidí. Podle informací OSN byly povstaleckými skupinami pleněny i samotné uprchlické tábory. Dění v Kongu označil Červený kříž za humanitární katastrofu. (Jaroslav Němec, ap)

02. 02. 2009