Vyhledávání Menu

Křesťanský magazín o prenatální diagnostice


V neděli 18. 6. ve 12:25 hodin vysílá ČT2 Křesťanský magazín, který se věnuje se závažnému tématu prenatální diagnostiky plodů a etickým dilematům z toho plynoucím.


82750


Pořad přináší silné příběhy žen, které si tímto procesem prošly - a to s různým řešením i následky. Prenatální vyšetření plodu je dnes už v České republice běžnou součástí péče o těhotné ženy. Lékaři mohou díky nim objevit u nenarozených dětí mnoho vývojových i genetických poruch. Některá onemocnění dokáží léčit ještě v těle matky nebo bezprostředně po porodu. Umožní tak přežít dětem, jejichž šance na život by ještě před několika lety byla jen mizivá.

Současně tyto lékařské metody vzbuzují mnohé otazníky. Lékaři po provedení prenatálních testů nezřídka rodiče postaví před jedno z nejtěžších životních rozhodnutí. Dilema, zda riskovat narození postiženého dítěte nebo raději ukončit těhotenství umělým potratem, jakoby nemělo dobré řešení. Většinový názor českých zdravotníků a dokonce i maminek, které se v podobných případech zpravidla rozhodují pro potrat, je zřejmý. Ani to ale nestírá pocity viny nebo výčitky svědomí některých zainteresovaných.

V tomto pořadu uvidíme příběhy lidí, kteří nebyli osudového rozhodnutí ušetřeni. Paní, která si přála zůstat v anonymitě, nakonec odvahu přivést na svět postižené dítě nenašla. Rodiče, kterým se narodil syn s fatálním postižením, volili opačně – přestože to znamenalo řadu komplikací a ústrků. 

Po odvysílání bude Křesťanský magazín přístupný na webu ČT. Více informací na www.ceskatelevize.cz/porady/krestansky-magazin/

(Zdroj: Česká televize)


Stanislav Zeman 15. 06. 2017