Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Křížová cesta s arcibiskupem Dukou

Text „Křížová cesta“ vytvořil kaplan Hirschfelder během svého věznění v kladské pevnosti za 2. světové války. Za svá kázání, v nichž se stavěl za křesťanskou víru mladých lidí proti nacistické ideologii, byl nakonec umučen v koncentračním táboře v Dachau. Beatifikace tohoto kněze pražské arcidiecéze pohřbeného na hřbitově v Čermné (Tscherbeney), kde byl kaplanem, proběhla v září minulého roku v katedrále sv. Pavla v Münsteru.

Kresby Michaila Ščigola, které inspirovaly verše Martiny Komárkové, vyšly v roce 2010 v knize nazvané „Modlitebník“. Prezentace této knihy proběhne od 16.45 tentýž den v Mladotově domě na Pražském hradě. Kniha vyšla pod záštitou arcibiskupa Dominika Duky, který bude prezentaci přítomen, a je svědectvím o pronásledování řeholníků za komunismu.

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 vtrhli ozbrojení příslušníci SNB, StB a Lidových milicí do klášterů a 2376 mnichů násilně odvezli do internačních táborů. Podobná akce následovala v klášterech ženských. V roce 2010 vznikla putovní výstava „Zpráva o akci K“. Kromě dobových dokumentů byl součástí výstavy i cyklus obrazů Křížová cesta Michaila Ščigola. Příběh měl ale pokračování - básnířka Martina Komárková se nechala obrazy inspirovat a vytvořila k nim verše. S pomocí dalších spolupracovníků tak vznikla v kůži vázaná knížka s názvem „Modlitebník“. Dílo vzniklo pod záštitou pražského arcibiskupa Dominika Duky OP. (Aleš Pištora)

Křížová cesta P. Hirschfeldera

12. 04. 2011