Vyhledávání Menu

KROK DO TMAVÉ NOCI


Centrum Dominikánská 8 pořádá 25. února 2016 od 19.30 hodin v barokním refektáři kláštera sv. Jiljí v Praze (vstup Jilská 7a) literární večer nazvaný „Krok do tmavé noci“, při kterém Miloš Doležal uvede svou novou knihu o P. Josefu Toufarovi. Dalšími hosty budou Helena Marjanovičová, Tomáš Petráček a Petr Pithart.


57396


Čtrnáct příběhů, reportáží a studií o vysočinském knězi, jeho vrazích a číhošťském zázraku, které doplňují zprávy archeologa, antropologů a soudního lékaře o exhumaci a identifikaci těla Josefa Toufara. Součástí večera také bude uvedení CD „Jako bychom dnes zemřít měli“, obsahující desetidílnou rozhlasovou četbu ze stejnojmenné knihy.

První kniha, kterou Doležal věnoval Toufarovi a která zvítězila v prestižní anketě Lidových novin Kniha roku 2012, měla velikou zásluhu na návratu Toufara do povědomí lidí. Kniha „Jako bychom dnes zemřít měli“ je dílo popisující život zdánlivě obyčejného kněze z Vysočiny. Kněze, kterého brutálně utýrali komunističtí vyšetřovatelé, když potřebovali získat důkaz pro začátek politických procesů s duchovními. Jako záminku si vybrali dodnes nevysvětlitelný pohyb oltářního kříže v číhošťském kostele.

Hlavní postava první Doležalovy knihy je kněz neobyčejně silného ducha, přímočarý, tolerantní, společenský a upřímně, "samozřejmě" věřící. V době, kdy se totalitní moc chystala definitivně rozbít vliv církve ve společnosti, tak - aniž by si to uvědomoval - ztělesňoval největšího nepřítele režimu. Více na www.dominikanska8.cz a http://joseftoufar.cz. (www.dominikanska8.cz)

Aleš Pištora 18. 02. 2016