Vyhledávání Menu

Květná neděle v pražské katedrále


Na Květnou neděli 20. března 2016 požehná pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP v 10.00 hodin palmové ratolesti v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. Odtud vyjde průvod s chlapcem na oslíku v čele do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde se koná mše svatá. Zazní Lukášovy pašije Františka Holíka v úpravě Zdeňka Pololáníka a Responsorium Jana Dismase Zelenky „In monte Oliveti“.


57610

Foto: Martina Řehořová / Člověk a víra


Na začátku slavení liturgie požehná kardinál Duka v bazilice sv. Jiří ratolesti. Liturgický průvod připomínající Pánův slavný vjezd do Jeruzaléma (pro lepší zpřítomnění tohoto tajemství dětem pojede v průvodu chlapec na oslíku) poté vyjde z baziliky do katedrály, kde bude pokračovat mešní bohoslužba, při které budou provedeny Pražským katedrálním sborem Lukášovy pašije Františka Holíka v úpravě Zdeňka Pololáníka a Responsorium Jana Dismase Zelenky „In monte Oliveti“. Bohoslužba začíná v bazilice sv. Jiří v 10.00 hodin.

V 15.00 hodin se na Květnou neděli svatovítská katedrála opět stane dějištěm dramatického zpracování příběhu o utrpení a smrti Ježíše Krista. Výpravné pašijové hry zahrají tentokrát v katedrále zbraslavští farníci, ochotníci, ale také profesionální herci (Alois Švehlík, Radúz Mácha, Simona Postlerová, Jana Pidrmanová).

Šestá postní neděle, která je nazývána také Květnou, připomíná Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma. Připomíná současně také blížící se utrpení, smrt a vzkříšení Ježíše Krista. Květnou nedělí vstupujeme do Svatého týdne, jímž vrcholí postní doba, po které následují Velikonoce, vrchol liturgického roku. Slavení Květné neděle je doloženo již od 7. století. V liturgii tohoto svátku jsou význačné tři momenty: kněz přede mší svatou mimo chrám žehná palmové, jívové či jiné zelenající se ratolesti a průvod celého společenství vchází do chrámu, dále se čtou pašijové texty Písma, tedy ta vyprávění evangelií, která popisují Ježíšovo utrpení a smrt, a nakonec je to samo slavení mše svaté. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 14. 03. 2016