Vyhledávání Menu

Lidé se pomodlí u hrobu T. G. Masaryka


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP položí 10. září 2016 květiny u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka v Lánech. Pietní akt začíná v 18.00 hodin. Poté bude v 19.00 hodin zapálena tradiční Masarykova vatra.


68205

Foto: www.obec-lany.cz


Tradice zapalování Masarykovy vatry má své kořeny již v březnu 1935. Lánský Sbor dobrovolných hasičů v té době přišel s návrhem, že na počest 85. narozenin prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka po celé republice zazní hasičské trubky a na tento signál ve všech obcích, kde fungují hasičské sbory, vzplanou připravené Masarykovy vatry. V Lánech předcházel zapálení hranice lampiónový průvod od brány ke hřbitovu, kterého se podle místní kroniky zúčastnilo 600 občanů.

Druhá světová válka jakékoli pokusy o udržení Masarykovy památky potlačila. První poválečná Masarykova vatra se konala roku 1946 opět v březnu. Uspořádaly ji hasičské sbory Lán a Vašírova. Pietní akt se pak pravidelně konal až do roku 1948, kdy Masarykova vatra zaplála naposledy. Sbor dobrovolných hasičů T. G. Masaryka se pro obnovu tradice rozhodl v roce 2001. Na jejich pozvání se akce letos účastní také pražský arcibiskup. Ten lánským hasičům letos v červnu požehnal prapor, který jim daroval jejich čestný člen Karel Schwarzenberg. Více na www.sdhlany.ic.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 06. 09. 2016