Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Loretánské vytrubování

V neděli 20. prosince v 15:00 hodin se kolemjdoucí mohou zaposlouchat do adventních písní českého baroka. Od 19:00 hodin bude carillonista Vít Janata improvizovat na adventní nápěvy. Na Boží hod vánoční zanotují loretánští carillonisté Alena Michálková, Vít Janata a Radek Rejšek české vánoční koledy, ale současně také Pastorale od Domenica Zipoliho, Pastorale od Johanna Wohlmutha a Adagio Jana Křtitele Kuchaře. V 19:00 hodin potom začíná „Loretánské vánoční vytrubování“ v podání loretánských trubačů a carillonistů.

Zvonkohra, která příchozí každou hodinu povzbuzuje k modlitbě, je v povědomí lidí nerozlučně spjata s Loretou. V době svého zprovoznění – na konci 17. století – byla v českém prostředí skutečnou pozoruhodností. Loretě ji věnoval bohatý malostranský obchodník Eberhard z Glauchova. Autorem všech třiceti signovaných zvonků je amsterodamský městský zvonař a dělolijce Claudy Fremy. Pražský hodinář Petr Neumann potom v průběhu několika měsíců zvonkohru sestavil a napojil na hodinový stroj věže v průčelí. Zároveň lze zvonky ovládat pomocí klaviatury.

Zvonkohra v Praze na Hradčanech je součástí poutního místa Loreta. O Loretu i o poutníky od založení místa pečují řeholníci Řádu menších bratří kapucínů (OFMCap.), jejichž klášter s kostelem P. Marie Andělské je v sousedství. V současné době je část kláštera k dispozici jako Poutní dům. (www.loreta.cz, ap)

Program sváteční hry na zvonkohru je zde.

18. 12. 2009