Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Metropolitní kapitula nesouhlasí s rozsudkem odvolacího soudu

Městský soud v Praze dnes projednával odvolání Metropolitní kapituly proti rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který 27. září 2007 zamítl žalobu Metropolitní kapituly a katedrálu sv. Víta přiřkl státu. Odvolací soud dnes tento rozsudek potvrdil a změnil tak své stanovisko z 16. června 2006, kdy jako vlastníka katedrály určil Metropolitní kapitulu. Změnu svého názoru odůvodnil Městský soud tak, že se musel, tak jako i Obvodní soud, řídit právním názorem Nejvyššího soudu, který 31. ledna 2007 vydal dr. Ištvánek.

Metropolitní kapitula ve svém odvolání odkazovala právě na rozsudek Městského soudu z 16. června 2006, v němž tentýž soud tehdy naprosto přesvědčivě zdůvodnil, proč nedošlo k přechodu vlastnického práva na stát. Pokud dnes Městský soud v Praze rozhodl opačně, pak pouze proto, že byl podřízen v otázce právního hodnocení názorem Nejvyššího soudu. Tento názor však Metropolitní kapitula považuje za názor založený na politických úvahách.

Metropolitní kapitula s dnešním rozsudkem nesouhlasí. Využije svého práva na dovolání a doufá, že dovolací řízení tentokrát proběhne korektně bez politického ovlivňování a bez účasti soudců dříve úzce spjatých s komunistickým režimem.

Aleš Pištora, tiskový mluvčí

30. 04. 2008