Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Mezinárodní varhanní festival u Sv. Jakuba

Série osmi koncertních večerů, která byla zahájena 5. srpna vystoupením Johna Scotta, titulárního varhaníka kostela svatého Tomáše na Páté Avenue v New Yorku a sbormistra tamního mužského a chlapeckého sboru, zakončí 23. září neméně slavný varhaník z USA James Kibbie. Letošní ročník festivalu je věnován českému varhaníku a skladateli prof. Jiřímu Ropkovi, který v kostele sv. Jakuba působil celých 45 let a jehož dílo během festivalu zazní. Kromě jeho skladeb bude možné slyšet také skladby J. B. Foerstera, R. Schumanna, A. Guilmanta, C. Francka, L. Vierneho a dalších. Nebudou chybět ani známé a oblíbené skladby J. S. Bacha, který většinu své tvorby napsal právě pro varhany a od jehož narození si letos připomínáme 325 let.

Podle Ireny Chřibkové, zakladatelky festivalu a titulární varhanice svatojakubské baziliky, je atmosféra mezinárodního varhanního festivalu výjimečná také díky bazilice sv. Jakuba, která má ojedinělou akustiku a svým nádherným interiérem dotváří a umocňuje celkový hudební zážitek. „Vnímavý člověk to ucítí hned, jak vejde,“ říká. Irena Chřibková vystoupí v rámci festivalu 26. srpna od 19:00. Na programu bude Suita pro žestě a varhany „Pocta Anonymovi“ Jiřího Ropka, Preludium a fuga G dur Johanna Sebastiana Bacha a Sonáta d moll, op. 42 Alexandra Guilmanta.

Posluchači se mohou dále těšit na vystoupení slovenské varhanice Moniky Melcové, která do svého programu 2. září zařadí improvizaci. „Ženu-improvizátorku jsme tu naposledy měli před 14 lety,“ upřesnila Chřipková. Tato disciplína je doménou mužů, zvláště Francouzi či Němci jsou v této disciplíně velmi dobří. Mezi ně patří i Patrick Delabre, varhaník z proslulé katedrály v Chartres, který před pražským publikem zahraje 9. září. Z českých varhaníků bude možné na festivalu ještě zaslechnout Jana Kalfuse, spoluzakladatele Stamicova tria, který vystoupí 16. září.

Varhany v bazilice svatého Jakuba jsou největší v Praze a po olomouckém chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice. Mají 91 rejstříků a 8 277 píšťal. Zvukové spektrum tohoto jedinečného nástroje se podobá velkému symfonickému orchestru. Jeho původ spadá do počátku 18. století, od té doby došlo několikrát k jeho přestavbě a rozšíření. V současnosti umožňují tyto varhany provedení skladeb všech stylových období. Hrát na ně bude nepochybně zážitkem pro všechny hosty festivalu a pro publikum jedinečný kulturní svátek. (www.auditeorganum.cz)

Bližší informace o festivalu na www.auditeorganum.cz.

24. 08. 2010