Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Ministr Pospíšil navštíví spolu s kardinálem Antonellim výstavu o Svatém Václavu

Kardinál Antonelli, který se jako zástupce Vatikánu v těchto dnech v Praze účastní konference „Rodičovská péče o děti a politika zaměstnanosti“, je veliký milovník umění a o právě probíhající výstavu „Svatý Václav – ochránce České země“ se živě zajímá. Uvítal proto pozvání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila k její společné návštěvě. Výstava je jedinečnou příležitostí ukázat vzácnému hostu nejen patrona naší země, ale prostřednictvím úcty k němu také trochu nás samé.

S ministrem Pospíšilem se předseda Papežské rady pro rodinu setkal nedávno v Římě při dvoudenní pracovní návštěvě. Pospíšil tehdy přijel, aby se zástupci Vatikánu hovořil o koncepci lidské důstojnosti a lidských práv, která jsou základem legislativních změn v České republice, zvláště nového trestního zákoníku a návrhu občanského zákoníku. Spolu s kardinálem Antonellim probral otázky spojené s posledním vývojem rodinného práva.

Výstava Svatý Václav – ochránce České země, kterou oba pánové zítra navštíví, si klade za cíl prostřednictvím artefaktů spojených s životem a kultem sv. Václava seznámit návštěvníky s vývojem úcty k tomuto nejznámějšímu českému světci v průběhu staletí. Šíři a hloubku svatováclavské tradice má vystihnout více jak sedmdesát exponátů. Ty zahrnují období začínající v desátém století (např. meč či přilba z osobní zbroje sv. Václava) a končící v období českého národního obrození zastoupeném např. malbou praporu Národní gardy od Josefa Mánesa či dvěma soutěžními modely jezdeckého pomníku sv. Václava od Josefa Václava Myslbeka a Bohuslava Schnircha. Umělecká díla však také odhalují dvojí tvář sv. Václava – jako knížete, který ve zbroji chrání český lid, a jako mučedníka podobajícího se středověkým mnichům.

Výstavou „Svatý Václav – ochránce České země“ bude v prostorách Anežského kláštera otevřena již pouze do 8. března 2009 bez možnosti prodloužení. (ap)

06. 02. 2009