Vyhledávání Menu

Mistr Jan Hus na univerzitě

Při příležitosti 600. výročí upálení M. Jana Husa připravila Univerzita Karlova výstavu připomínající Husa jako osobnost, která od roku 1398 na pražské univerzitě přednášela, a v letech 1409 až 1410 dokonce univerzitu vedla. V Křížové chodbě Karolina ji bude možné navštívit až do 28. srpna 2015.

„Výstava je zasazena do autentického prostoru křížové chodby Karlovy koleje, v níž Jan Hus v závěru své akademické kariéry přímo působil. Z rozsáhlé tematiky spojené s Husem se zaměřuje na jeho univerzitní činnost a její přesahy do veřejného prostoru. Návštěvník zde potká Husa v intimnějším rozměru, než bývá zvykem. Seznámí se i s rozmanitými detaily jeho akademického každodenního života,“ vysvětlila jedna z autorek výstavy dr. Blanka Zilynská.

Vedle uměleckých prací, jako jsou modely Husových soch od Karla Lidického a Vincence Makovského nebo kartony s návrhy vitráží pro arkýř Karolina od Jana Baucha, si návštěvníci budou moci prohlédnout například i faksimile Jenského kodexu a Richentalovy kroniky. Budou mít také mimořádnou příležitost zhlédnout téměř hodinový dokumentární film Mistr a kazatel, který pro Univerzitu Karlovu letos natočil režisér Zdeněk Pojman.

U příležitosti otevření výstavy navíc vznikla speciální aplikace pro mobilní telefony a tablety plná nejen informací o mistru Janu Husovi a samotné výstavě, ale i kvízů a her, které ověří znalosti o někdejším rektorovi pražské univerzity. Aplikace bude dostupná v infokioscích přímo na výstavě, kromě toho si ji zájemci budou moci zdarma stáhnout z příslušných internetových obchodů (pro Android v Google Play, pro iOS v App Store a pro Windows Phone ve Windows Store) ještě před tím, než do Karolina dorazí.

Výstava v Karolinu je veřejnosti otevřená zdarma od 28. dubna do 28. srpna, denně vždy od 10.00 do 18.00 hodin. Výstavu připravili odborníci Univerzity Karlovy v čele s děkanem Husitské teologické fakulty UK prof. Janem B. Láškem, prorektorem UK prof. Janem Roytem a dr. Blankou Zilynskou z Filozofické fakulty UK a Ústavu dějin UK. Více na http://iforum.cuni.cz. (http://iforum.cuni.cz)

Aleš Pištora 29. 04. 2015