Vyhledávání Menu

Mobilní telefon – adventní zamyšlení

Mladý muž, tak 16 let, mobilní telefon v ruce, kapuca stažená do čela. Máte chuť se s ním bavit, ale neustále přitom kutí cosi na mobilním telefonu.

Kdysi snad platilo, že nejlepším přítelem člověka je pes. V dobách rytířského ideálu to byl kůň. V dobách o něco pozdějších snad kniha. A co dnes? Když tak sleduji ministranty, od těch nejmenších k těm největším, tak mi pomalu začíná docházet, že je to mobilní telefon. Ano, neustále s námi. Vyžaduje naši pozornost a péči, jakmile ho chvilku necháme bez dozoru, začne vřískat, když se o něj nezajímáme a nezajistíme přísun elektřiny, je to ještě horší.

 Slovo advent znamená, jak dobře víme, Příchod. Příchod toho, který je opravdu naším nejlepším přítelem. Možná bychom mohli občas vzhlédnout od mobilního telefonu, snad bychom ho mohli na chvilku vypnout a podívat se na toho, který přichází. Nevyžaduje si naši pozornost, neřve, když se s ním nebavíme. Dokonce nebudeme před kamarády „mimo“, když si ho nevšimneme, spíše naopak. Ale má výhody, které mobil, i-pod, či mobilní komunikátor nemá. Nikdy nezestárne, nikdy mu nedojdou baterky, nikdy se nám „nerozbije“. A to hlavní, je osobou, ne trapnou věcí, kterou ovládáme tlačítky či dotykem. Je tím, který chce s námi mluvit, který chce vstupovat do našeho života. Není fikcí her a krásných obrázků, ale realitou. Co více je naším Stvořitelem a Pánem. Dokáže komunikovat najednou se všemi lidmi a nikdy nepřetíží sítě. Chce mluvit se mnou, protože kvůli mně přichází. Nejsem pro něj jeden z mnoha, ale tím koho volá jménem. Něco po mně chce, něco konkrétního. Měl bych zvednout hlavu, otevřít uši i oči a ptát se proč vlastně přichází a co po mně chce. Můžu si být jistý, že Jeho odpověď změní můj život více než i-pod od „Meka“. 

 

 

 

27. 09. 2013