Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Mše svatá na Olšanských hřbitovech

Již tradičně se na dušičky, jak se lidově Vzpomínce na všechny věrné zemřelé říká, schází na Olšanských hřbitovech desítky lidí, kteří si u centrálního kříže modlitbou a vzpomínkou připomínají své zemřelé. Modlí se zejména za ty, kteří odpočívají v dáli, a na jejichž hroby nemají možnost položit květiny anebo zapálit svíčku. Vzpomínková mše svatá se na tomto místě pod širým nebem a za jakéhokoli počasí koná pravidelně od roku 1990. Pořádá ji žižkovská farnost u kostela sv. Prokopa a hlavní slovo během liturgie má tamní farář P. Miloš Szabo.

U příležitosti Vzpomínky na všechny věrné zemřelé bude ve 14.00 hodin rovněž otevřena další etapa naučné stezky. Projekt Naučná stezka Olšanské hřbitovy vznikl v roce 2006, kdy se v prostoru kolem kostela sv. Rocha, Šebestiána a Rozálie zkušebně instalovaly první informační cedule, které vypráví o historii hřbitovů, a krátké medailonky osobností, které byly pohřbeny na dnes již zaniklých I. Olšanských hřbitovech.

Po příznivé reakci široké i odborné veřejnosti byla na podzim roku 2007 otevřena II. etapa čítající celkově 24 desek, které přinášejí informace o osobnostech pohřbených v nejstarší části hřbitova nacházející se nejblíže ke zmiňovanému kostelu na Olšanském náměstí. III. etapa Naučné stezky mapuje další velkou část hřbitovů, kde jsou pohřbeni např. Josef Jungmann, František Ladislav Čelakovský, dramatik Ladislav Stroupežnický, matematik a filosof Bernard Bolzano, sochaři bratři Maxovy nebo Jaroslav Goll, otec slavné herečky Nataši. Najdeme zde i zakladatele první veřejné zahrady v Praze, tzv. Kanálky, policejního komisaře, který doprovázel do Brixenu K. H. Borovského anebo posledního protektorátního premiéra.

Autor celého projektu P. Miloš Szabo, který ho realizuje bez příspěvku státu, obce či hřbitovní správy, bude k dispozici pro otázky v úterý 2. listopadu 2010 ve 14.00 hodin u hrobu Bernarda Bolzana, který se nachází u hraniční hřbitovní zdi mezi II. a III. hřbitovy (III-9-107).

Miloš Szabo také nedávno v renomovaném nakladatelství Libri vydal jedinečnou publikaci, která encyklopedickým způsobem zpracovává přes 300 osobností a zajímavých lidí, pohřbených na II. Olšanských hřbitovech. Jde o první díl plánované edice Pražské hřbitovy, která by měla v příštím roce pokračovat dalšími svazky o Olšanech a Židovském hřbitově. (Miloš Szabo, Aleš Pištora)

27. 10. 2010