Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Na svátek Uvedení Páně do chrámu zazní výjimečně zvonkohra pražské Lorety

Zvonkohra, která příchozí každou hodinu povzbuzuje k modlitbě, je v povědomí lidí nerozlučně spjata s Loretou. V době svého zprovoznění – na konci 17. století – byla v českém prostředí skutečnou pozoruhodností. Loretě ji věnoval bohatý malostranský obchodník Eberhard z Glauchova. Autorem všech třiceti signovaných zvonků je amsterodamský městský zvonař a dělolijce Claudy Fremy, který je zhotovil v rozmezí let 1683-91. Svěcení zvonků v Loretě roku 1695 před jejich umístěním na hodinovou věž se stalo velkolepou slavností. Každý zvon měl svého kmotra z řad vysoké šlechty, nad prvním z nich dokonce převzal patronát sám císař Leopold I.

Pražský hodinář Petr Neumann potom v průběhu několika měsíců zvonkohru sestavil a napojil na hodinový stroj věže v průčelí - vytvořil zde mechanismus na principu kovového válce s kolíky pro nastavení různých melodií (tzv. „pantomúsos“). Zároveň lze zvonky ovládat pomocí klaviatury o rozsahu 2 a 1/2 oktávy, na niž se dodnes hrají o církevních svátcích různé skladby. Pražská zvonkohra tak patří k technicky velmi vyspělým mechanismům, podobné hry se dochovaly např. v Amsterodamu, Delftu, Bruggách a Berlíně. Ladění zvonků je intonačně relativně čisté a umožňuje užívat zvonkohru jako svébytný hudební nástroj. 15. srpna 1695 se loretánské zvonky rozezněly nad pražskými střechami poprvé.

Zvonkohra v Praze na Hradčanech je součástí poutního místa Loreta. Tento pozoruhodný areál sestává z ambitů, kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a také světoznámou zvonkohrou. Historie Lorety je často velmi pohnutá a zahrnuje nejen vrchol baroka v Praze, ale uchovala nám i stopy duchovního života církve u nás. Zvonkohra, která je v našich zemích tak vzácným hudebním nástrojem, ještě rozšířila okruh těch, kteří jsou Loretou okouzleni. Pro příchozí je navíc zpřístupněna Loretánská klenotnice, jejíž expozice obsahuje unikátní soubor cenných votivních darů P. Marie Loretánské.

O Loretu i o poutníky od založení místa pečují řeholníci Řádu menších bratří kapucínů (OFMCap.), jejichž klášter s kostelem P. Marie Andělské je v sousedství. V současné době je část kláštera k dispozici jako Poutní dům. (www.loreta.cz, ap)

Více informací o pražské Loretě naleznete na stránkách www.loreta.cz.

29. 01. 2009