Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Náboženství a veřejná moc v česko-německém srovnání

Páteční večer otevře prof. Jan Sokol promluvou k tématu vztahu náboženství a veřejné moci  a prof. Ingeborg Gabriel s tématem katolické církve ve veřejném prostoru. Sobotní dopoledne začne referátem Pavla Černého, Th. D., bývalého předsedy ekumenické rady církví, který se zaměří na vývoj tohoto vztahu v posledních dvaceti letech. Po dopolední kávě společně promluví Dagmar Babčanová a Pavel Jajtner, bývalí zástupci Slovenské resp. České republiky u Svatého stolce, kteří pohovoří o roli zástupce státu u Svatého stolce, který je zároveň subjektem mezinárodního práva a církevní institucí.

V sobotu odpoledne budou mít účastníci konference možnost zúčastnit se prohlídky Strahovského kláštera s úvodní přednáškou s tématem „Církev v dobách josefinismu“ a večer koncertu pěveckého dua „Two voices“. Neděle bude zahájena mší svatou, kterou bude celebrovat biskup Václav Malý. Ten se spolu s JUDr. Petrem Kolářem, Mons. Dietrem Olbrichem a Martinem Kastlerem MdEP zúčastní panelové diskuze moderované Ludmilou Rakušanovou.

Konference se koná za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Konrad–Adenauer Stiftung,  Sozialwerk Ackermann-Gemeinde e.V. i Renovabis, Freising a Ministerstva kultury ČR.

Sdružení Ackermann-Gemeinde vzniklo na počátku roku 1999 v České republice. Posláním sdružení je přispívat ke konstruktivnímu utváření budoucnosti Evropy s vědomím po staletí trvajících společných dějin Čechů a Němců. Při své sociální, charitativní, vzdělávací či vydavatelské činnosti sdružení vychází z křesťanských zásad. Jeho název je odvozen od literárního díla ze 14. stol. „Ackermann aus Böhmen“/„Oráč z Čech“, které napsal Jan ze Žatce, rodák ze západních Čech.

Bližší informace ke konferenci: Sdružení Ackermann Gemeinde, Vyšehradská 49, 128 00 Praha 2, tel. 221 979 325, e-mail:sag@omadeg.cz, web: www.sag-praha.com. (ap)

20. 04. 2010