Vyhledávání Menu

Nadšení a pochybnost – Nové umění ve starém kostele

V sakristii kostela Nejsvětějšího Salvátora se 4. února 2014 po mši svaté koná od 20.00 hodin debata o novém umění ve starém kostele za přítomnosti Friedhelma Mennekese SJ. Přednáška zazní den nato, 5. února, v barokním refektáři dominikánského kláštera u Sv. Jiljí v Praze od 19.30 hodin.

Po úterní mši svaté 4. února 2014 proběhne v sakristii akademického kostela Nejsv. Salvátora debata s představením knihy „Nadšení a pochybnost I / Nové umění ve starém kostele“ za přítomnosti jejího autora Friedhelma Mennekese SJ, Tomáše Halíka a Norberta Schmidta. Kniha známého jezuity pojednává z velké části o intervencích současného umění, které pater Mennekes pořádal ve svém pozdně gotickém kostele sv. Petra v Kolíně nad Rýnem. Debatující se dotknou základních otázek vztahu víry, teologie, současného umění a kultury.

Ve středu 5. února pak prof. Mennekes pronese v barokním refektáři u dominikánů přednášku, která se zaměří hlouběji na problematiku samotného prostoru. Tlumočení obou setkání bude zajištěno.

Friedhelm Mennekes SJ (* 1940), jezuita a emeritní profesor praktické teologie a sociologie náboženství na Phil.-theol. Hochschule Sankt Georgen ve Frankfurtu nad Mohanem. Od konce 70. let se aktivně účastnil dialogu církve, víry a toho nejlepšího současného umění. Nejdříve pořádal výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem ve své farnosti Nied a na frankfurtském hlavním nádraží. V letech 1987–2008 působil v Kolíně nad Rýnem, kde založil dnes již světoznámou Stanici umění Sv. Petra – Kunst-Station St. Peter. Mennekes je autorem mnoha knih, katalogů a odborných článků a hostujícím profesorem na několika světových univerzitách. Více na http://ctu-uk.cz. (Norbert Schmidt)

Aleš Pištora 30. 01. 2014