Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Národní svatováclavská pouť

Tradice, kterou tak mocně rozvinul císař Karel IV., byla vzkříšena společným úsilím České biskupské konference, Arcibiskupství pražského a Města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav ve spolupráci s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána, Římskokatolickou farností Stará Boleslav, Maticí staroboleslavskou a Českou křesťanskou akademií za podpory Ministerstva kultury ČR, Kanceláře prezidenta republiky a Armády ČR ve Staré Boleslavi.

Program Národní svatováclavské pouti bude v předvečer svátku, v pondělí 27. září, zahájen v bazilice sv. Václava ve 20:00 slavnostním svatováclavským koncertem a nešporami. Koncertu duchovní hudby v interpretaci dětského pěveckého sboru Severáček a svatováclavským čtením bude v 19:50 předcházet slavnostní přivítání relikvie sv. knížete Václava, přivezené v doprovodu čestné jednotky Hradní stráže Pražského hradu.

V úterý 28. září, v den slavnosti, proběhne na Mariánském náměstí od 10:00 slavnostní koncelebrovaná poutní bohoslužba, jíž předsedá ThLic. Mons. Dominik Duka OP, arcibiskup pražský a primas český. Mše svatá bude vysílána v přímém televizním přenosu České televize.

Po skončení bohoslužby bude v kryptě sv. Kosmy a Damiána v bazilice sv. Václava vystavena lebka sv. Václava, kterou budou střežit duchovní a členové Hradní stráže. Slavnostní převoz svatováclavské relikvie do Staré Boleslavi s poctami hlavy státu v doprovodu čestné jednotky motocyklů Hradní stráže se stává tradicí. Symbolizuje význam osobnosti knížete Václava jako dědice země české a jeho odkazu i historické sepětí Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi s Pražským hradem, sídlem panovníků. V den Národní svatováclavské pouti to dosvědčuje i služba čestné stráže členů Hradní stráže v kryptě kostela, neboť úkolem Hradní stráže je střežit sídla hlavy státu.

Celodenní poutní duchovní program bude pokračovat v bazilice sv. Václava i v chrámu Nanebevzetí Panny Marie, kde se v 17:00 bude konat chrámový koncert Hudby Hradní stráže a Pražských pěvců. Odpolední kulturní program na Mariánském náměstí uzavře ve 20:00 historický průvod knížete Václava. Pouť bude zakončena ohňostrojem ve 20:30 v Houštce. (Aleš Pištora)

Podrobný program naleznete zde.

21. 09. 2010