Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Nejkrásnějších jedenáct let

Během své návštěvy České republiky, kam přijel na pozvání České biskupské konference ve dnech 3.-15. července 2008, sloužil kardinál Giovanni Coppa mši svatou v češtině v zaplněné pražské katedrále. Přítomni byli také světící biskupové pražští Václav Malý a Karel Herbst, emeritní biskup Jaroslav Škarvada, generální vikář pražské arcidiecéze Michael Slavík, kanovníci a kněží. Kardinál Coppa ve své promluvě vyjádřil mimo jiné radost nad tím, že může opět promlouvat v chrámu, který je „Palladiem národa v jeho náboženských i občanských dějinách“, jak řekl.

Kardinál Coppa si připomněl, jak při slavnosti svatého Václava v roce 1990, po mši svaté „naplněn nezměrným dojetím“, četl svůj první pozdrav v českém jazyce či jak při výročí úmrtí „velkého Božího muže a služebníka církve i národa, jakým byl kardinál František Tomášek“ slavíval každoročně mši svatou. Vzpomněl také, jak v roce 1997 ukončil v katedrále svou návštěvu Jan Pavel II., který se tu poklonil ostatku svatého Vojtěcha. „Tato vlna vzpomínek mne dojímá a umožňuje mi stále lépe chápat slova, která mi před více než 30 lety při jedné pracovní audienci řekl Boží služebník Pavel VI.: Celý náš život je zlatou nití, kterou pro nás rozvinula dobrota nebeského Otce.“

Svou homilii však kardinál Giovanni Coppa věnoval především Panně Marii jakožto Matce církve, „která vede k Bohu všechny lidi svou nezměrnou mateřskou něžností“. Řekl, že v závěrečné části Věroučné konstituce o církvi, „která pojednává o Marii, je poslání Marie jakožto Matky církve přiblíženo úžasným způsobem: a proto se papež Pavel VI. rozhodl prohlásit Marii za Matku církve, aby do teologie i do zbožnosti církve zavedl tuto velkou pravdu, koncilem zamýšlenou“.

Arcibiskup sertský kardinál Giovanni Coppa působil od roku 1990 jako apoštolský nuncius v České a Slovenské federativní republice (od roku 1994 pouze v ČR). V roce 2001 jej vystřídal biskup Erwin Josef Ender. V roce 2004 byl apoštolským nunciem v České republice jmenován Diego Causero. (ap)

Promluva kardinála Coppy (dokument MS Word)Promluva kardinála Coppy

09. 07. 2008